EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kommentar/Präzisierung: Liquitz (Libkovice)

Kommentar/Präzisierung:
Několik dalších údajů
[vloženo: Miloš Hlávka 28.9.2005 07:54]

Obec poprvé připomínána v roce 1186, ještě své osmisté výročí oslavila prakticky bezstarostně, nic zlého netušíc. O jejím "vyuhlení" bylo rozhodnuto roku 1988.

Po roce 1989 obyvatelé začali usilovat o přežití obce (zpočátku prakticky bez jakéhokoliv zájmu sdělovacích prostředků). Když se úřední jednání ukázala nedostatečnými a začaly demolice, zapojily se některé ekologické organizace (zpočátku tuším Greenpeace, pak štafetu převzalo Hnutí Duha), jakož i aktivisté z řad anarchistů, nastala obrana demolovaných domů vlastními těly, atd. (Čehož si novináři už všimli.) K prvnímu lednu 1993 byla likvidovaná obec nařízením "shora" administrativně připojena k sousedním Mariánským Radčicím, jejichž vedení o záchranu Libkovic nejevilo žádný zájem - možná i s ohledem na zaměstnanost. Obrana obce pokračovala ještě několik let, s ubývajícími domy čím dál marnější. Nakonec roku 2002 padla i poslední budova obce, pseudorenesanční kostel.

Pokud vím, uhlí se pod někdejšími Libkovicemi dodnes netěží.

 Ihre Reaktion
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 99 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist