EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Nikolsburg-Synagogen und das Judenviertel (Mikulov-synagogy a židovská čtvrť)

Beschreibung: náhrobek rabína Menachema M.Krochmala
Rabín Menachem Mendl ben Abraham Krochmal byl rodákem z polského Krakova, kde se narodil v r.1600. Moravským zemským rabínem byl v letech 1648-1661, kdy v Mikulově zemřel. Předsedal několika moravským zemským rabínským synodám, byl autorem Šaj Takanot-samosprávného zákoníku, který byl v r.1652 na synodě v Mikulově schválen a řídil pak právní život moravských židovských obcí. Autor sbírky Cemach Cedek, byla vydána v r.1657 v nizozemském Amsterdamu.

Hebrejský nápis na náhrobku říká:
Sláva odňata zůstává hořkost.
2.švat 421 malého počtu* s odchodem sobotní harmonie sem uložili zemského rabína, učence ješivy a předsedu rabínského soudu našeho města. Jeho duše spočine pod křídly B-žími, Menachen Mendl mu říkávali. Skonal dne šestého a do svého světa odešel po sobotě 2.švat 421 malého počtu (tj.neděle 2.1.1661), aby spočinul na loži svém na tomto místě. Nechť je jeho duše vevázána do svazku věčného života.

*Židé počítají svůj letopočet od "počátku světa", tudíž se dochází k velkému číslu, např.r.2008 je rokem 5769. Při tzv. malém počtu se prostě jen odečte 5000 let.

překlad hebrejského textu Kešet, Jaroslav A.Haidler

Datum: 2008

Autor: Pavel Frýda
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 29.6.2008
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist