EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Muttersdorf-Synagoge (Mutěnín-synagoga)

Beschreibung: Stéla se stylizovanou palmou a překladem textu
Stylizovaná palma v klenotu náhrobku symbolizuje cnostný a spravedlivý život zemřelého tzv.cadika, neboť tóra praví: Cadik katamar jifrach, ke´erez balvanom jisge...(Spravedlivý rozkvete jako palma, vyroste jako cedr v Libanonu...)
U této starobylé stély je dobře vidět jak úvodní pohřební formule P.N. (čteme zprava jako Pe Nun) zkratka za hebr.slova po nitman, tj. zde je uložen, tak posledních pět znaků tzv.tanceva, tradiční závěrečná židovská pohřební formule písmena T.N.C.B.H. (znaky čteme zprava jako Tav Nun Cade Bejt He) zkratka za hebr.slova tehi nišmato crura bi-cror ha-chajim tj. Nechť je jeho (její) duše vevázána do svazku věčného života.
Hebrejský text na této stéle říká:
Zde je uložen chlapec, který byl dobrý v jeho dnech. Vážený Moše Fleischner. Zemřel v pátek 14.ijaru 689 malého počtu* (tj.24.5.1929). Nechť je jeho duše vevázána do svazku věčného života.
Stéla se provedením zdá být starší, ve 20.století se náhrobky zpracovávaly pokročilejší technologií a obsahovaly již zpravidla německý text. Překladatelka však sděluje uvedené datum úmrtí. Není tedy vyloučeno užití takto historizujícího náhrobku i ve 20.století.

*Židé počítají svůj letopočet od "počátku světa", tudíž se dochází k velkému číslu, např.r.2008 je rokem 5769. Při tzv. malém počtu se prostě jen odečte 5000 let.

překlad hebrejského textu sl.Shira, Izrael


Datum: 2008

Autor: Pavel Frýda
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 19.5.2008
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist