EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Horaschdowitz-Synagoge (Horažďovice-synagoga)

Beschreibung: představený ŽNO Eduard Münz
Byl zvolen představeným horažďovické židovské náboženské obce v r.1885 a měl velké zásluhy na zavedení češtiny v jednání obce a ve vyučování v náboženské škole. Již na prvním zasedání představenstva po svém zvolení prohlásil:"My Židé žijeme zde v plně českém kraji a nemáme zájmu na němčině. Činím návrh, aby obec v úředním jednání užívala jazyka českého a také modlitby v templu, při pohřbech i náhrobní nápisy byly české." Návrh byl přijat. Eduard Münz zemřel v r.1916 ve věku 75 let, jeho náhrobek je možné najít na novém židovském hřbitově.
Horažďovická firma Münz byla po několik generací zdejším tradičním výrobcem lihovin, sídlila v tzv.Korvínovském domě na náměstí, dnes restaurace U Münzů.

Datum:

Autor: H.Gold, Die Juden und Judengemeinden Böhmens in Vergangheit und Gegenwart
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 12.4.2008


Beschreibung: Náhrobek Münzovy rodiny
Hrob Eduarda Münze, představeného horažďovické židovské náboženské obce v letech 1885-1916, za jeho starostování byla zavedena v židovské obci jako jednací jazyk čeština.
Náhrobek je psán česky, nicméně nechybí tradiční hebrejské pohřební formule, jak úvodní P.N. (čteme zprava jako Pe Nun, zkratka za hebr.slova po nitman, tj zde je uložen), tak závěrečná T.N.C.B.H. (tzv.tanceva T.N.C.B.H. znaky Tav Nun Cade Bejt He čteme zprava, zkratka za hebr.slova tehi nišmato crura bi-cror ha-chajim tj. nechť je jeho (její) duše vevázána do Svazku věčného života).


Datum: 2010

Autor: Pavel Frýda
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 12.4.2008


Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist