EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Weseritz-Synagoge (Bezdružice-synagoga)

Beschreibung: Anna Schönová oběť holocaustu
V databázi obětí holocaustu Yad Vashem lze najít 4 osoby, které se v Bezdružicích narodily a později žily jinde a 1 ženu u které tomu bylo naopak. Seznam obětí je však neúplný, tam kde zahynuly celé rodiny i příbuzní, není nikdo, kdo by vyplnil pamětní listy, naopak některé osoby jsou založeny duálně.
Anna Schönová (viz pamětní list) se v Bezdružicích narodila Charlotě a Abrahamu Gutwilligovým v r.1878, prožila zde zřejmě mládí. S manželem Theodorem později žila v Dolních Rakousích. V r.1942 byla deportována z Vídně do Terezína a pak do vyhlazovacích táborů v Polsku, kde ve svých 64 letech neznámo kde a kdy zahynula.
Ani ti nečetní přeživší Židé neměli po návratu lehkou situaci, neboť se při posledním sčítání obyvatelstva v r.1930 často hlásili k německé národnosti, češtinu dobře neovládali a necitlivými úředníky byli označováni za Němce, dokonce byli zařazováni do odsunu apod. Přítrž této zlovůli musel učinit až ministerský výnos B-300/10690 ze září 1946, který tento postup zakazoval, což však nebylo příliš včasné opatření. Také restituční zákon č.128/46 Sb. o vracení židovského majetku se jen obtížně uplatňoval (zejména na Slovensku, kde se z řady arizátorů náhle stali partyzáni apod.) a po r.1948 se již nevrátilo nic, naopak bylo "znárodněno" to málo, co bylo dosud vydáno....


Datum:

Autor: Yad Vashem, Jerusalem, Izrael
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 8.2.2008
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist