EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Okresní hospodářská záložna Sedlčany (Okresní hospodářská záložna Sedlčany)

Beschreibung: Nebankovní finančnictví

Nebankovní půjčky a nebankovní finanční instituce

Nebankovní půjčka je zápůjčka poskytovaná jiným subjektem než bankou.

Typické pro tyto zápůjčky jsou benevolentnější podmínky pro jejich získání. Tato výhoda je však vyvážena poměrně vyššími úroky a vysokou roční procentní sazbou nákladů neboli RPSN (Roční procentní sazba nákladů) což je podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru - což může být například první navýšená splátka (akontace), nebo u leasingu odkupní cena předmětu .

Nebankovní finanční instituce se hlavně zaměřují na obchody a místa prodeje a nabízejí financování nákupu zboží. Nebankovní finanční instituce mají výhodu - že jsou zpravidla blíže potencionĺním zákazníkům než standarní banky. Naopak, banky musí vynaložit nemalé prostředky a úsilí, aby přesvědčily své zákazníky k první návštěvě "své" pobočky a ke koupi a užívání "svého" finančního produktu.

Kromě hypermarketů jsou dalšími tradičními nebankovními finančními institucemi v zahraničí například pojišovny, nebo služby. Pojišovny mají k dispozici o svých zákaznících komplexní informace a jsou vnímány jako solidní a stabilní finanční instituce.

Ze světových nebankovních institucí by mohla být zmíněna například General Electric v USA, nebo Sainsbury Bank ve Velké Británii, která ovšem své produkty nabízí pod hlavičkou hypermarketu.


V ČR je nebankovních finančních institucí povícero - například Home Credit, Zaplo.cz nebo Provident Financial, první půjčka zpravidla zdarma - ovše úrok druhé půjčky může poněkud překvapit.
Datum:

Autor: JT (koláž)
Beigetragen: Jan TomášekEingegeben: 3.6.2020