EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Stubenbach (Prášily)

Beschreibung: Prášily
Na fotu před Prášilským potokem je vidět kaplička,která byla postavena v první polovině 19.století v místní části Prášil zvané Amerika.
Ve třicátých letech 20.století v této části bylo postaveno 5 domů.(viz.příspěvek p,Vlčka v komentářích).Původní kaplička byla zničena stejně jako původní domy (viz.,ale nyní zde stojí nová.Poblíž kapličky byla lávka přes potok.Pod lávkou byl jez (hráz) a nad ním vlevo začínal náhon na sklárnu a později papírnu.Přibližně 100 metrů vlevo od kapličky bylo pod ohybem potoka v roce 1936 vybudováno koupaliště.
Kromě kostela,staré kovárny,pivovaru,pily Franze Blechingera (úplně vlevo,která měla svůj náhon),hotelu s poštou a četnickou stanicí (velký bílý objek u levého okraje fota),ve které žila v nájmu poštmistrová Marie Schuster a strážníci Karl Turner a Baptist Stadler.
Úplně nahoře stojí "Gerlvilla" čp.7 (toto čp.má ve stab.kat.1837 i v knize "Im Lande..."),ve kterém žila Theresie Gerl a v nájmu byl hoblíř dřevěného drátu Peter a Julie Patzl s dcerou.Nyní má tento dům čp.124.
Druhý nejvýše stojící dům sloužil jako hájovna,ve které bydlel hajný Adolf Plechinger s manželkou Annou a čtyřmi dětmi.Ve skice stab.kat.1837 má hájovna čp.6,v knize "Im Lande..."má čp.8.Bývalá hájovna byla v devadesátých letech zbourána a nynější dům postavený v jejím místě má čp.158.
Zde v komentářích se píše o této bývalé hájovně,která měla čp.123.

jež bylo necelých 100 metrů vlevo od kapličky

Datum: před 1930

Beigetragen: pašerákEingegeben: 16.5.2018
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist