EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Pilsen-Betriebsverwaltungen Škoda-Werke (Plzeň-ředitelství Škodových závodů)

Beschreibung: Potravinové lístky
Příděly potravin pro české obyvatelstvo byly poměrně nízké, němečtí příslušníci měli příděly značně vyšší v množství i kvalitě, občas dostávali i kávu, čokoládu apod., o čemž si řadový občan Protektorátu mohl nechat jen zdát. Lákadlo podepsat tzv.Volksliste a stát se Volksdeutsche* tady bylo....Nejnižší příděly měli Židé, ti se samozřejmě stát Němci nesměli, paradoxně měli zakázáno i hajlovat a vyvěšovat říšské vlajky atd.
Pamětníci však vzpomínali, že německé úřady přídělový systém celkem dokázaly udržet až do konce války, hubené příděly, na které byly lístky, tak se v obchodech alespoň dostaly, narozdíl od rakouského "šlendrjánu" I.světové války, tehdy i když lidé lístky měli, tak stejně nebylo možno nic koupit. Samozřejmě byl hojně rozšířen černý obchod tzv.šmelina, lidé si vozili potraviny od příbuzných z venkova, což bylo zakázáno, neboť veškeré přebytky měli rolníci nařízeno odevzdat do oficiálního výkupu, na nádražích namátkově probíhala tzv.hospodářská kontrola. Rolníci měli předepsané dodávky, hospodářská kontrola jim např.počítala i slepice na dvorku pro dodávky vajec, za černou porážku prasete hrozil koncentrák, nebyl ale třeba sledován chov králíků, kteří byli chováni i na půdách městských domů atd.atd.
Na Slovensku nebyl přídělový systém zaveden až do porážky SNP, čeští letci, kteří přiletěli na pomoc SNP a z nichž mnozí pobývali za války ve Velké Británii, žasli nad tím, co se dalo tehdy koupit v banskobystrických obchodech, věci a potraviny, které nebyly běžně k mání ani v Londýně (celou válku i nějaký čas po ní byl i ve Velké Británii přídělový systém)....

*Volksdeutsche-tj.národní Němec, nižší kategorie Němce, nežli Reichsdeutsche tj.říšský Němec. V přijímání Čechů i jiných tzv.árijců mezi Volksdeutsche byly německé úřady celkem velkorysé, dotyčný nemusel ani umět dobře německy, k přijetí stačilo vyjádřit, že měl nějaké německé předky (a to měl skoro každý), byl vychováván německy, nebo má německé cítění apod. Podpis Volksliste tzv."dát se k Němcům" však znamenalo i brannou povinnost, tudíž s protahující se válkou a německými neúspěchy zájemců valem ubývalo.

Datum: 1941

Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 25.12.2010
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist