EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Neustädter Theater (Novoměstské divadlo) - České a německé divadlo v Praze

Beigetragen: Jan Tomášek

Přelomovým rokem pro pražské divadelnictví byl rok 1783 - kdy bylo otevřeno Nosticovo - později Stavovké divadlo. Bylo předpokládáno že převládat budou hry v německém jazyce, ale němčina nezůstane jediným jazykem - kterým se bude hrát. Posléze byla zavedena tradice večerních nedělních představení v němčině a odpoledních češtině.

České divadelnictví však činilo jisté pokusy o úplné osamostatnění - ještě na sklonku 18. se několik let podařilo provozovat poměrně hojně navštěvovanou scénu na Koňském trhu - nazvanou Vlastenecké divadlo - přezdívanou však Bouda, jinak se ovšem hrálo až do doby než se zakládalo v druhé půlce 19tého století Národní divadlo po menších domovních scénách.

Zásadní změna však nastala až v souvislosti s budováním Národního divadla - jak je ovšem známo, že nejprve bylo postaveno nepříliš oblíbené a vyhovující Prozatímní divadlo - a postupně také dvě jeho letní scény - postavené jako otevřené divadelní arény ze stavebního dřeva.

Pozadu nezůstalo ani německé divadelnictví - přibližně ve stejnou dobu jako letní arény bylo postaveno Novoměstské divadlo - sice kryté, ale rovněž konstrukčně řešené jako dřevěná stavba. Ale, i v Novoměstském divadle z jeviště občas zněla čeština.

K definitivnímu rozdělení české a německé scény došlo po dokončení Národního divadla a Novoměstské divadlo bylo zase nahrazeno tentokrát již zděnou budovou pojmenovanou Nové německé divadlo.

Eingegeben: 26.12.2020Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 41 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist