EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
První moravská spořitelna (předchozí budova) (První moravská spořitelna (předchozí budova)) - První moravská spořitelna a její ústav zástavních listů

Beigetragen: Jan Tomášek

PRVNÍ MORAVSKÁ SPOŘITELNA

O zřízení spořitelny se jednalo již v r.1820, byla však založena až v r. 1852, tedy necelých deset let po byl vyhlášen vyhlášen „rakouský spořitelní regulativ“ - založeny na myšlence, že spořitelny jsou vlastně veřejně-prospěšné instituce instituce, které vpodstatě přebírají část agendy veřejné správy.

Tato spořitelna se z Dominikánského náměstí se přesunula na Jánskou, kde odkoupila několik nájemních domů, které adaptovala pro své služby. Na sklonku 30tých let 20tého století byl v těchto místech postaven architektonicky pozoruhodný funkcionalistický palác.

ÚSTAV ZÁSTAVNÍCH LISTŮ PŘI PRVNÍ MORAVSKÉ SPOŘITELNĚ
Hypotéční zástavní list (dluhopis) vydává hypotéční banka soukromníkům, aby získala prostředky na vydávání hypotečních úvěrů a a vyhnula se například půjčkám v jiné bance. Zástavní list je krytý pohledávkami (splátkami) z hypoték, které jsou zprostředkovaně (s jistým rozdílem) předávány zpět majiteli dluhopisu.

ÚROČENÍ DLUHOPISŮ
– s pevným úrokem (PMS stanoven na 4%)
- z promněnlivým úrokem (u PMS změna úroku u vydaných listů povolena nebyla, v některých případech však u nových dluhopisů mohl být stanoven jiný úrok, než zmíněná 4%)
míra úroků zástavních listů se rovná míře úroků z hypoték.

REZERVNÍ FOND
Bylo stanoveno, že hypotéční spořitelna si udržuje rezervní fond – který nesmí být nižší než 10% hodnoty půjčených peněz, ze zisku tohoto fondu je hrazen chod spořitelny – výraznější přebytky lze užít i k dobročinným účelům.


Eingegeben: 2.8.2019Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist