EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Unter-Körnsalz (Dolejší Krušec) - Zajímavosti v obci a okolí

Beigetragen: pašerák

Kdo šel od zámku směrem na Nuzerov,musel ve vísce Dolejší Krušec projít přes 200 let starou lipovou alej.V době kvetení byl vzduch daleko prosycen lahodnou vůní nektaru.Sešli se zde všichni mlsouni-u kořenů červené ploštice a v korunách nektar sající a konzumující hmyz.Nebezpečné sršně seděly na listech a číhaly na napité včely,které letěly domů.
Dosáhl-li turista návrší ve směru na Nuzerov,všiml si v lesíku starého zdiva.Jednalo se o "Klause",postavenou do osmiúhelníku.O původním účelu stavby není nic známo.Možná to bylo útočiště pro nemocné soumary k uzdravení a občerstvení za pomoci dobročinných poustevníků.
Níže,směrem na Nuzerov stála před lety mohutná jedle,jejíž věk byl odhadován na 300 let.Ve třicátých letech (20.století) od koruny stromu uschla a musela ustoupit stavbě cesty.Až do jejího pádu byl kmen ověšen mnohými svatými obrázky,kterými chtěli veřící z celého srdce vyjádřit poděkování svatému,za obdrženou pomoc.
Na stezce z Prostředního Krušce do Nuzerova (staré soumarské cestě) stála na území zvaném "Drod"("Droht") dvě boží muka.Jedna byla zřízena dcerou sedláka jako poděkování za to,že byla zachráněna před záškodníkem,který ji pronásledoval.Druhá postavila rodina Landauer jako poděkování za to,že se pan Landauer vrátil domů zdravý z první světové války.
(info z knihy "Im Lande der künischen Freibauern)

Eingegeben: 3.3.2018Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist