Althammer (Starý hamr) - Hamry a železářství v Adamově a okolí
Beigetragen:
Jan TomášekVýroba železa v okolí dnešního Adamova má tradici již od pravěku.
Hamerské zpracování železa se uplatnilo od poloviny 14. století. Poprvé je připomínán Novohradský hamr – dodnes přesně nelokalizovaný.
Produkce železa byla určena především pro potřeby rozsáhlého dominia Lichtenštejnů, kteří získali hamry na sklonku 16. století. Ti pozvedli produkci železa na výrobu ve vysokých pecích - o čemž svědčí dodnes zachovaná vysoká pec Františka v údolí Křtinského potoka. U ní byla postavena dělnická kolonie a osady Josefov a Karlov.
Samotný název někdejší železářské osady Adamov zněl původně dokonce Hamry či Staré Hamry. Nové jméno získala tato osada právě podle syna jednoho z vlastníků – jmenovitě Jana Adama Ondřeje z Lichtenštejna.
Kvůli vysokým clům mezi jednotlivými panstvími bylo obtížné tyto výrobky uplatnit mimo lichtenštejnský velkostatek – to se však částečně zadařilo u armády – díky vojenskému angažmá některých příslušníků rodu. Po polovině 18. století byl například Josef Václav z Lichtenštejnu pověřen organizací rakouské artilerie – pro kterou adamovské hutě začaly dodávat jak dělostřelecké kule, tak i hlavně děl.
Stavba strojírenského podniku roku 1862 znamenala postupný přechod od hutního průmyslu směrem k průmyslu kovodělnému. Roku 1877 je definitivně zastavena činnost Fratiščiny huti v Josefově. Jako poslední článek hutní výroby byla roku 1910 zrušena Adamovská slévárna se dvěma kuplovnami. Od tohoto data se hutnictví na Adamovsku stalo historií. V Adamově se však výrazně uplatňoval průmysl strojírenský, který dal městu svou charakteristickou tvářnost.
(zdroj: Blanenská umělecká litina a internet)
Eingegeben: 10.5.2017