EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Hugova huť (Hugova huť) - Hugova (Salmova) huť

Beigetragen: Jan Tomášek

Hugova huť byla založena roku 1746 hrabětem Antonínem Salmem v místech dnešní „Dolníí“ pily u Jedovnic. Huť využívala místní zásoby železné rudy, bezprostřední pohnutkou pro její výstavbu v této lokalitě však byly rozsáhlé lesní polomy, kdy vytěžené dřevo bylo zpracováno na dřevěné uhlí – takto palivo vysoké pece.

Součástí hutí byly dvě kuplovny a slévárna a hamr – odpadní materiál po zpracování železné rudy – struska – byl vyvážen na haldu ve žlíbku u Rudického propadání, který dodnes nese název „Ve Struskách“. Bedlivý pozorovatel si může všimnout i dnes drobných třpytivých částic třeba i na cestách. Výsledným produktem hutí byla vesměs šedá litina - v menší míře i další druhy železa.

Provoz huti byl ukončen na konci 19. stol. po vyčerpání místních zásob železné rudy. Jediným dochovaným pozůstatkem tohoto provozu je opěrná zeď s vyraženým tunelem podzemního náhonu – kterým se přiváděla voda z rybníku Floriánek.

Ve dvacátých letech 20. stol. byla v místech tohoto areálu postavena pila.

(volně podle informační cedule v místě)


Eingegeben: 3.4.2017Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 97 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist