EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Žleby - hrobka Auerspergů (Žleby - hrobka Auerspergů) - Empírová sakrální architektura

Beigetragen: Jan Tomášek

V empíru novostaveb kostelů bylo méně, vznikaly hlavně v nově zakládaných pevnostech, lázeňských městech, na předměstích a tam, kde nahradily starší dřevěné kostely.

Příznačné pro empírový kostel je vtažení věže za průčelí, takže je patrná teprve nad jeho štítem. Kromě podélné jednolodní dispozice bývá častý půdorys stejnoramenného (řeckého) kříže.

Šlechtické hrobky mívají někdy před průčelím nebo po stranách vstupu sloupky a podobají se antickým chrámkům. Ukázkovým příkladem takové stavby je právě hrobka Auerspergů ve Žlebech u Čáslavě.

(zdroj: Jaroslav Herout – Naše stavební památky)


Eingegeben: 6.1.2017Kommentar und weitere Informationen


Upřesnění - hrobky byly dvě [Robert Oppelt 19.1.2017 17:37] | Reagieren
Ve Žlebích si Auerspergové postavili hrobky dvě - starší empíroví stojí u kostela. Je ale u vody a byla často zaplavena říčkou Doubravou. Proto si postavili novu, v roce 1915 na kopci směrem na Markovice. Nová rodinnou hrobka v pseudorománském slohu, kopírující dóm v Šibeniku ale už nestojí, v roce 1986 byla zbourána kvůli lomu na kámen.
Re: Upřesnění - hrobky byly dvě [Karel Slavík 11.3.2017 15:54] | Reagieren
Ten rok postavení hrobky nesedí.Přesnější by byl rok 1913.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 12 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist