EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Ivančický viadukt (Ivančický viadukt) - Nenaplněná budoucnost

Beigetragen: Jan Tomášek

Na fakultě architektury byla v r. 1998 vypsána soutěž na téma co s Ivančickým viaduktem. Nejlépe si s obtížným úkolem poradil Jan Kratochvíl pro relativní jednoduchost zásahu do stávajícího stavu a zároveň myšlenkovou vícevrstevnost výsledku. Most zůstává sám sebou exponátem, po kterém vede cesta našimi dějinami..

Logický provoz na viaduktě začíná vedle zastávky na Bránické opěře. Poutník vchází na most. Prochází po cestě, která zachycuje minulost českého národa. Horní část se stává zasklenou pochůznou vitrínou s vyznačenými významnými body české historie, každý z nich doplněn drobnější expozicí, charakterizující svou dobu.

Cesta minulostí je jakýmsi exkurzem do našich dějin, poukazuje na úspěchy a chyby našich předků. Po absolvování cesty minulostí se dostává k poslednímu oknu - přítomnosti. Namísto expozice je v okně umístěno zrcadlo jako prostředník současného obrazu života.

Dalším pokračováním poutníkovi cesty je oblast budoucnosti. Nedávám mu na výběr: další pokračování cesty je vyplněno prostředím ekoparku (ekopark = park s poukázáním na alternativní zdroje energie). Nyní se ještě může poutník vrátit zpět na začátek mostu a vrátit se ke svému minulému stereotypnímu životu, silnější však sestoupí po schodišti dolů a jsou pohlceni prostředím.

Celá pouť končí na Hrušovanské opěře. Zde se pne do výše Porta Perfecta.. Z typologického hlediska je Porta Perfecta vyhlídkou, tvaroslovně jsem vycházel z motivu brány, pro most tak typické. Poutník vystupuje na vyhlídkovou plošinu a zpětně hodnotí absolvovanou cestu, vidí časový chodník na viaduktě, schodiště končící v přírodním ekoparku a cesta jím zakončená v PortěObjekt Porty Perfecty je ukončením cesty.?

Porta Perfecta rovněž symbolizuje budoucnost. My však víme, že i budoucnost bude cestou a ta v Portě Perfectě ukrytá je.

Tolik tedy k projektu Jana Kratochvíla, který jak známo realizován nebyl. „Budoucnost“ nakonec měla mít podobu jediného mostového pole, které z této stavby zůstalo zachováno, bez nějakého zvláštního využití.


Eingegeben: 23.10.2016Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 13 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist