EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Znaim - Klosterbruck (Znojmo - klášter Louka) - Historie přestaveb a devastace

Beigetragen: Jan Tomášek

Premonstrátský klášter v Louce založil znojemský údělný kníže Konrád Ota v roce 1190. Přesto, že stavba kláštera nebyla nikdy dokončena, v průběhu posledních dvou století utrpěla nevhodnými stavebními úpravami.

18. století znamenalo pro klášter nejen vyvrcholení jeho stavební aktivity v podobě velkolepé pozdně–barokní novostavby, ale též jeho konec a to díky josefínským reformám roku 1784. Po zrušení kláštera se v nedokončených novostavbách na dalších 18 let usídlilo císařské vojsko, část kláštera sloužila v letech 1802 -1821 jako továrna na zpracování tabáku.

Roku 1827 byly budovy bývalého kláštera prodány vídeňské bankéřské rodině Liebenbergů. Ti přestavěli část areálu na zámek. Roku 1851 byla zakoupena část objektu pro umístění ženijní akademie. Od roku 1869 byl celý areál nepřetržitě až do roku 1993 využíván jako kasárna.

Dolní patro jižního křídla sloužilo jako sala terrena. Celý trakt byl ke konci 2. světové války silně poškozen, avšak ani východní - císařské křídlo se v minulosti nevyhnulo stavebním úpravám, jež nenávratně poškodily původní vzhled interiérů. Z původního klášterního parku se do dnešních dnů dochovalo pouze nepatrné torzo severně od vstupu do kláštera.

Na místě zahrad - za starou klášterní zdí - býval po válce velký autopark znojemského motostřeleckého pluku, který zde měl schovanou těžkou techniku. Na jeho místě je nově postavená plovárna, která vyvolala kontroverze jak mezi památkáři, tak mezi veřejností.

Monumentální komplex Louckého kláštera a zámku se bohužel vzhledem k dlouhodobému působení armády v současnosti nachází v dost zuboženém stavu a dosud se nepodařilo zajistit program ani zdroj financování pro jeho obnovu. V současné době je zde prováděn stavebně historický průzkum a stavební úpravy nejvíce poškozených částí nového konventu.

Zdroje: www.rotrekl.cz, www.castles.cz, www.vojensko.cz


Eingegeben: 22.12.2015Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 41 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist