EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Peterschlag (Petrovice) - Střípky z historie Petrovic.

Beigetragen: Alexandr Debnar

Středoškolský profesor Vojtěch Novotný - Kolenský mezi válkami uveřejnil v ročníku X. školního časopisu Zlatá stezka, vydávaného řadu let učiteli ve Vodňanech několik historických postřehů k historii zemské stezky zvané Zlatá a mimojiné osady Petrovice a krajiny kolem. Na s. 89 uvedeného ročníku časopisu v seriálu o Zlaté stezce uvedl, že vesnice u hradu Husi byly zakládány v období mezi roky 1300 a 1340. Předtím byly v této krajině pralesy, což autor odvozuje mimojiné od názvů osad Plešivec (ves na holém vrchu), Třemšín (ves podle hojného výskytu keřů střemchy), apod. Zde také mimojiné uvádí, že Prachaticko koupili v r. 1501 Rožmberkové.
Na str. 134 (roč. X.) téhož článku uvádí datování vsi Petrovice pod různými názvy podle starých urbářů vimperského panství takto:
- 1359 - Petrova Lhota,
- 1456 - Petrovice,
- 1503 - Petrovice,
- 1528 - Petrschlag.
Z uvedeného vyplývá, že Petrovice jako Lhota byly založeny ještě před výskytem názvu Petrova Lhota, vyjadřujícího vznik osady žďářením pralesa během kolonizačeního úsilí. Zakladatelem či lokátorem byl blíže nejmenovaný Petr, zřejmě českého původu. V té době byla osada ve vlastnictví českých panovníků a byla postoupena lokátorovi a zájemcům o využití vyžďářeného území. Změna do podoby německého pojmenování zřejmě nastala až po přechodu vlastnictví osady do rukou rodu Rožmberků.

Eingegeben: 10.9.2015Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 31 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist