EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Neumugl (Nové Mohelno) - Podrobnější historie (opis informačního panelu)

Beigetragen: Miroslav Landa

Staré Mohelno na bavorské strané je připomínáno již v letech 1312 a 1359 jako Mugel. Název Mohelno (Mugl) prozrazuje sfovanský původ a pocházi od Českého mohyla, staročesky “mogyla“. Nové Mohelno bylo mladší a poprvé se objevuje v letech 1654-55, kdy jsou zde připomínány Čtyři skromné chaloupky s uhlíři. Státni hranice byla těchto místech až do 19. století velmi komplikovaná. V roce 1787 bylo Nové Mohelno přifařeno k nové duchovní správě v bavorském Ottengrünu a tamní farář, který zajišťoval náboženskou výuku, vedl matriku, vykonával cirkevní obřady a dostávat od rakouských úřadů ročně 168 zlatých.
Statistika obyvatelstva Čech z roku 1900 uváděla v Novém Mohelnu 25 domů s 99 obyvateli jako součást místní obce Vysoká, fara Ottengrün (Bavorsko), pošta Dolní Žandov. V roce 1946 dochází k odsunu a Nové Mohelno se vylidnilo. Došlo k rozebírání stavení, odvozu stavebního materiálu a dřevěných částí na podpal, zbytek byl pak srovnán se zemí. Dnes zůstává připomínkou lidské činnosti pouze Wallerův křiž u čp. 1 obnovený rodáky v roce 2005.
Kaple sv. Šebastiána v Novém Mohelnu
Kdysi měla ves starou dřenou kapli zasvěcenou svatému Šebestiánovi. Ta byla v roce 1890 stržena a postavena nová, větší, na půdorysu 7 x 4,5 metru, vedle které byla v roce 1896 postavena škola. Hlavní ozdobou kaple byla pieta, kterou vytvořil Anton Waller, rodak z Nového Mohelna, ktety žil pozdéji v Düsseldorfu.


Eingegeben: 12.2.2015Kommentar und weitere Informationen


dva roky jsem tam slouzil [janda josef 19.4.2015 15:22] | Reagieren
slouzil jsem na rote mohelno v letech 1964-66.nemohu si vzpomenout naty tri rujny baraku při ceste krote.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist