EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Jedowin (Jedovina) - Historie

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

Jedovina

Před tímto vrchem (hlavní vrchol 339 m, vedlejší 323 m) se zastavila povrchová těžba uhlí. Nyní je dominantou vznikající rekreační oblasti Milada. Na hlavním vrcholku stávala kaple Jana Křtitele, kterou nechal postavit v roce 1817 Johann Adam Ritschel z Lochočic čp 15. Konaly se k ní pravidelné pouti vždy 24. června a byla i jindy hojně navštěvovaná. Lochočičtí měli jinou kapli přímo ve vsi a ta chátrala. Aby ji mohli opravit, prodali celou Jedovinu v roce 1858 hraběti Friedrichovi von Westphalen, majiteli Chlumce za 1707 zlatých a za výtěžek vesnickou kapli opravili. Po převratu v roce 1918 byl hraběti majetek zabaven a Jedovinu koupil Karl Bronec, který ji vlastnil ještě v roce 1928, kdy o tom píše výroční zpráva ústeckého Horského spolku.
Dokud ještě žil J.A. Ritschel, o kapličku pečoval, později však trpěla působením povětrnosti a ničili ji prý také i uličníci. Poté, co v červenci 1928 ústecký arciděkan Schwind v ústeckých novinách vyzval k záchraně kapličky, chopila se věci chabařovická sekce Horského spolku a s přispěním obcí Lochočice a Habří vybrali na nový zvon.
21. července 1929 byly dokončeny i další opravy a kaplička byla znovu s velkou slávou otevřena.
Již od roku 1940 chátrala a byla rozebírána na stavební materiál. Po roce 1945 ovšem sdílela osud mnoha dalších podobných památek.
Snímek jedné bývalé obyvatelky Tuchomyšle, patrně již z poválečných let, ukazuje již kapličku bez střechy. Vrchol Jedoviny však byl málo porostlý a poskytoval nepochybně skvělý rozhled.
Vladimír Horák
O původu nepochybně českého jména kopce není nic známo. Německý název byl převzatý: Jedowin nebo Jedowina.
Nyní v době vegetace není výhled ani z jednoho z vrcholů Jedoviny praktický žádný. V zásobníku projektů Magistrátu z roku 2007 je námět rozhledny na Jedovině. Stavební náklady byly odhadnuty na 1,5-2 miliony Kč. Zároveň ve stejnou dobu ale existoval záměr těžby fonolitu z nižšího vrcholu. Okolní obce, zejména sdružení Milada se postavily ostře proti tomu záměru.
Dnešními majiteli parcely na hlavním vrcholu Jedoviny jsou kupodivu Ing. Jaroslav Bureš a Jaroslava Kühnová z Brozan nad Ohří. Majitelem stavby je obec Řehlovice, zatímco parcela na vedlejším vrcholu patří Lesům ČR.
Přístup na Jedovinu z jižní strany je velmi ztížen hustým křovím. Ze severu se však lze dostat do sedla mezi oba vrcholy snadno. Vedla tudy původní přístupová cesta z Lochočic, kolem níž se dokonce zachovala řada patníků.
Pod kopcem na severovýchodní straně se nachází zajímavý rybníček.

Eingegeben: 9.10.2014Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 95 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist