EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Mlýny v údolí Lučního potoka (Mlýny v údolí Lučního potoka) - Mýny na Lučním potoce

Beigetragen: Vladimír Kraus

Na Lučním potoce, nikterak zvlášť vodu vydatném (průtok v Zubrnicích 0,5 m3 ), pramenícím pod Náčkovicemi, který je dlouhý jen asi 12 km (vlastní měření) se uvádí celkově 27 (!) mlýnů, z toho ve 30. letech 20. století jich ještě 16 bylo v provozu.

Jen mezi Klínkami a Zubrnicemi, v úseku dlouhém asi 2,5 km, v blízkosti zrušené železniční trati, klapalo 8 mlýnů, některé byly tak blízko sebe, že si mlynáři doslova museli koukat do oken. Přímo pod jedním mlýnem začínal náhon na další, někde byly začátky náhonů na Lučním potoce pár metrů od sebe.

V našem úseku stály mlýny v tomto pořadí:

Thomasmühle - Tomsův mlýn, zřícenina u trati asi 0,5 km pod Klínkami, zanikl po r. 1945
Schenkmühle, Schenkenmühle, zřícenina v údolí, zajímavý poměrně dlouhý náhon, zanikl po r. 1945
Korpermühle - Korpertův mlýn, budovy stojí, bez mlýnské technologie, zachován náhon
Buckelmühle, zřícenina těsně u trati na soutoku Lučního a bezejmenného potoka, zanikl po r. 1945
Hutmühle - prvně zmiňován r. 1636, opuštěn po r. 1945, v 50. letech zbořen, nyní probíhá archeologický průzkum, odkryta lednice, mlýnice a další části
Friedelmühle - Friedlův mlýn, vznikl v polovině 18. století, opuštěn po r. 1945, zbořen v 50. letech
Walschenmühle - Valschův mlýn, dochovaný a obnovený mlýn Týniště čp. 27, součást skanzenu, jediný se zde uvedených s mlýnskou technologií
Schellmühle, Schallmühle - Schälův mlýn, Týniště čp. 28, první zmínka z r. 1628, r. 1710 uváděna také pila a lisovna oleje. Ta ukončila činnost na přelomu 19/20. století, mlít se přestalo za 1. světové války, pila skončila po r. 1945 a budovy byly r. 1968 demolovány.
Je obnovován také jako součást zubrnického skanzenu (zde stav r. 2010, od té doby nezměněn), na odkryté základy přenesena roubená část mlýna z Homole u Panny, technologie z mlýna v Hamru u Hlinska.


Eingegeben: 6.1.2014Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 12 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist