EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Leopoldhammer (Leopoldovy Hamry) - Historie

Beigetragen: Miroslav Landa

Leopoldovy Hamry jsou romantické údolí v lesích jen 10 km vzdušnou čarou severozápadně od Sokolova, za Krajkovou. Údolím probíhá málo využívaná silnička, která spojuje Krajkovou s Luby a Kraslicemi. Dalo by se říct, ideální místo pro relaxaci a houbaření.
Leopoldovy Hamry (dříve Leopoldhammer, nářečně Hoama – Hamr) byly vesnicí, ač ji nic nepřipomíná. Jak hned uvidíme, její alfou a omegou byl Libocký potok, který se podepsal na jejím vzniku, osudu dlouhém šest set let i na jejím zániku.
Zemědělská usedlost na hartenberském panství byla prvně zmíněna 1350 a 1486 pod jmény Luphartzsgrun a Liebhardtgrün (Luphartzova či Liebhardtova usedlost). My už z dřívějška víme, že koncovka –grün znamenala zemědělskou usedlost. V příponě –hammer slyšíme rachotit buchar. Když si přimyslíme šplouchání potoka, klapot mlýnů a šumění lesů, snadno se dovtípíme, čím se lidé dříve živili a o čem se bavili.
Rudní základnou hamru byla železná ruda. Pozůstatky těžby jsou dobře čitelné v terénu severně od Leopoldových Hamrů na Vysoké pasece směrem k Bernovu, kudy prochází svazek žil. Linie nebezpečně prosedajících šachtic a štol se táhne v délce asi 250 m. Uprostřed ložiska byl vyhlouben povrchový lůmek eliptického půdorysu. Lom na svahu byl důvtipně odvodňován 35 m dlouhou štolou, vyraženou z boku, s dobře zachovanou klenbou a komunikující s propadem na dně lomu.
Pro zužitkování dřeva lesů založili Auerspergové nad Hamry panskou sklářskou hu. Říkalo se jí podle paní hraběnky Františčina hu. Vyrábělo se tam sklo pro Starckovy minerální závody. Sklářské výrobky pak lidé obdivovali v krajkovském muzeu, které vytvářel řídící učitel Christl. Skleněné flakony se nacházely po domácnostech. Duhovou sklovinu občas vyplaví Libocký potok z bolševníkového háje na ruinách sklárny.
Energii Libockého potoka využívala kromě hamru a sklárny hned celá řádka mlýnů. V jednom z nich se vyráběly i dětské hudební hračky, odtud zvukomalebná přezdívka „Túta-Fabrik“. V roce 1910 si obec Krajková postavila v Hamrech elektrárnu. Vyhledávanou atrakcí rodinných výletů byl pramen kyselky Saling (Slaný), dokonce s malými lázněmi.
Později zbylo obyvatelům Hamrů dřevorubectví, paličkování krajek a zemědělství. Lidí tu žilo nejvýš 308 (rok 1936) v 55 domcích.
Když bývalí obyvatelé Hamrů směli poprvé po deseti letech navštívit vesnici, odkud byli 1946 vyhnáni, našli ještě skoro všechny domy, avšak prázdné, vyrabované, s vytlučenými okny. Jen v údajné lesnické škole bylo živo. Píše o tom paní Herta Huber ve vzpomínkové knize Die Grenze ist die alte Gartentür, která vyšla 2011. Jiný pamětník, pan Reinhold Erlbeck, o existenci lesnické školy pochybuje, ale připouští, že revír sloužil k praktické výuce lesních adjunktů.
Leopoldovy Hamry zanikly 1967 při výstavbě vodní nádrže Horka na Libockém potoce. Přehrada Horka byla vybudována 1966-1969 jako vodárenská nádrž, která zásobuje Sokolovsko pitnou vodou. Podle informací z Povodí Ohře je zemní hráz vysoká až 40 m, voda hluboká 34 m, nádrž dlouhá 6 km, zatopená plocha rozlehlá 130 ha a objem vody dosahuje 19 miliónů m3. To je vše o dokonale zaniklé obci Leopoldovy Hamry.
Zaniklé Leopoldovy Hamry propůjčily jméno přírodnímu parku, který se rozkládá v Krušných horách mezi Krajkovou, Kraslicemi a Luby.
Zdroj: Lubský zparvodaj, autor RNDr. Petr Rojík

Eingegeben: 9.9.2013Kommentar und weitere Informationen


Leopoldov Hamry [Julius Lovás 28.7.2014 22:12] | Reagieren
V roce 1961 - 164 bylo ve dvou poschodových domech v zaniklé obci Leopoldovy Hamry Polesí Leopoldovy Hamry, spadaly pod Lesný závod Kynšperk nad Ohří
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 89 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist