EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Šamotka - Červené Pečky (Šamotka - Červené Pečky) - Historie

Beigetragen: Fanda Podzimek

Červené Pečky jsou malá obec na dohled od Kolína a ukrývají na svém katastru tři technické poklady: barokní pivovar v zámeckém areálu, kamenný viadukt a šamotku.
Pan továrník nebyl jistě žádný chudák, evidentně bylo jeho ctí vlastnit velmi zdobnou továrnu. Nechal si ji postavit věru nadstandardně - režné zdivo, historizující prvky, propracované římsy, komín s mozaikou, cimbuří. Majitel musel být na fabriku pyšný.
Nejprve se těžila hlína za cihelnou, po vyčerpání ložiska byl otevřen nový hliník za silnicí (v roce 1927). Pod silnicí byl proražen tunel pro přepravní úzkokolejné výklopné vozíky (viz dobové obrázky).
Z počátku se výrobky sušily přirozeným prouděním vzduchu v zastřešených kolnách, později byla postavena parní sušárna. Řada budov (kůlen pro přírodní sušení) nebyla v 2. pol. 20. století využívána k původnímu účelu.
Po znárodnění byly původní budovy znehodnoceny několika "moderními" přístavbami. Centrální původní část budovy s kotelnou a 48 metrů vysokým komínem však zůstala v nepozměněné podobě, bohužel ale v minulosti vyhořela.
Komín vystavěla nejvýznamnější česká stavební komínářská firma - Ing. Fischer z Letek u Libčic.
Po ukončení provozu cihelny zde vyráběl Průmstav prefabrikované panely.
V roce 2009 byla ta cennější část cihelny zbořena a u přilehlého pozemku vyrostla fotovoltaická elektrárna.

Eingegeben: 30.8.2013Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist