EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Kostel sv. Martina - Velké Chvojno (Kostel sv. Martina - Velké Chvojno) - Info

Beigetragen: Fanda Podzimek

Dnes je na místě kostela zahrada mateřské školy. - Postaven podle plánů architekta Petra Versy z Litoměřic na místě původní středověké stavby. Od roku 1832 farní. - Byl jednolodní, obdélný, s pravoúhle zakončeným presbytářem, severní sakristií a hranolovitou věží předstupující před západní průčelí, ve kterém tvořila mírnější střední rizalit. Půlkruhově zakončená okna byla umístěna ve vpadlých polích s lizénovými rámy, které členily i průčelí s nikami. Loď byla plochostropá. V presbytáři byly dřevěné barokní plastiky Panny Marie a sv. Anny z počátku 18. století. Interiér byl vybaven mobiliářem z 18. století. V kostele byl osazen vzácný zvon z roku 1408 s českým nápisem; před demolicí byl v roce 1969 přemístěn do Tanvaldu do kostela sv. Petra a Pavla. Křížová cesta byla před demolicí přemístěna do kostela v Železném Brodu. Podle dochovaných zápisů v účetních knihách obce lze usuzovat, že koncem 18. století působili ve zdejším kostele litoměřičtí mistři varhanáři, z jejichž dílny vzešel nový nástroj namísto defektních a nepoužitelných varhan, které se zde uváděly v roce 1743. V roce 1820 vybrali mezi sebou dobrodinci (farář J. Martin, patron F.X. Wagner, místní chirurgové Fischerové aj.) 1.000 zlatých a objednali za tuto sumu nové větší varhany u Antona Rusche v Litoměřicích. Varhanář postavil nástroj na kůr do 29.4.1821, kdy poprvé zazněl. Chirurg Franz Fischer st. se synem z čp. 24 koupili starý nepotřebný pozitiv, opravili jej, přeladili a vylepšený postavili nad sakristií. Ruschovy varhany chvojenského kostela zněly mj. v roce 1859, kdy zde byl oddán libouchecký varhanář Anton Keller s Wilheminou Watzke ze Žďáru. Dne 6.srpna 1879 blesk poškodil kruchtu, varhany a roztavil část p횝al. Nástroj zrenovoval ve dnech 13.-31.10.1879 Heirich Schiffner z České Lípy za 270 zlatých. - Už v 50. letech 20. století byl kvůli bezpečnosti zakázán vstup na kůr. V 60. letech byl kostel zdevastován, později se propadla střecha a v březnu 1977 byl kostel zbořen.

Eingegeben: 21.8.2013Kommentar und weitere Informationen


Velké Chvojno [Souček Jiří 11.11.2013 12:46] | Reagieren
Píseň K.Kryla : Anděl, vznikla na základě dojmu z návštěvy kostela sv. Martiny v rámci jeho demolice v r. 1977
Re: Velké Chvojno [Miloš Hlávka 12.11.2013 09:21] | Reagieren
Ano, Karel Kryl v souvislosti s touto písní uvedený kostel zmiňoval - mj. v hospodě po koncertě na Dobříši 28. října 1991. Jen doba vzniku písně musí být výrazně dřívější: Anděl se nacházel už na jeho prvním LP Bratříčku zavírej vrátka, které vyšlo ještě před jeho odchodem do exilu v roce 1969, tedy dlouho před definitivním zbořením uvedeného kostela. V rozhlasovém seriálu Krylogie (běžel - možná několikrát - před rokem 1989 na vlnách Svobodné Evropy) píseň tuším zněla v souvislosti s datem ještě starším (a některé reálie v textu naznačují souvislosti s jeho vojenskou službou), takže mohla vzniknout už kolem roku 1965. Nelze vyloučit, že ve skutečnosti inspiračních zdrojů mohlo být více a kostel svatého Martina ve Velkém Chvojně mohl být jen jednou z nich. Každopádně Karla už se na podrobnosti žel znovu nezeptáme.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 17 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist