EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Pilsen - Stalin-Denkmal (Plzeň-Stalinův pomník)

Beschreibung: Příjezd Zápotockého
Pod obrazem sama sebe a sovětského soudruha Malenkova kyne na plzeňském náměstí prezident Zápotocký shromážděné klace a vybraným komunistickým předákům.
V popředí prezidentský automobil, který Zápotocký zdědil po Gottwaldovi a jehož původ je poměrně zajímavý. Podvozek vozu pochází původně z kabrioletu Mercedes-Benz německých protektorů, po atentátu na Heydricha jej Němci opravili a sloužil dále, pak jej beze změn užíval prezident Beneš, jen někdy byla typická maska chladiče německého Mercedesu zakryta květinami (např.při návštěvě Plzně v červnu 1945). Na pokyn Gottwalda byla udělána nová opancéřovaná karoserie, snad aby nebyl první dělnický prezident příliš obtěžován "láskou pracujícího lidu". Nová obrněná karoserie pak byla na starý německý podvozek nasazena. Automobil tak připomínal obrovitého mutanta tehdejších vozů Škoda Tudor a Sedan.
Další zajímavostí je tehdejší státní znak mezi oběma portréty-rudá hvězda s českým lvem, který má na hrudi znak slovenský. Ačkoliv byl emblém běžně užíván a byl nošen na čepicích armády a SNB, nikdy oficiálně státním zákonným znakem nebyl, rebublika měla až do r.1960, kdy byl zaveden heraldický paskvil "pavézového" znaku, zákonem stanovený státní znak původní prvorepublikový, ve velké formě dokonce stále s medvědem Podkarpatské Rusi! Zkrátka se zákony si komunisti žádné problémy nedělali, pokud si ilegálně vyzbrojili Lidovou milici a pouštěli proud do drátů na hranicích, aniž se obtěžovali nechat schválit tyto věci svými zástupci "z lidu", tak zákonný znak republiky byl už úplně vedlejší.....

Datum: 7.11.1953

Autor: Archiv města Plzně
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 27.9.2010
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist