EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Skalní byty (Skalní obydlí) - Skalní obydlí

Beigetragen: Vladimír Kraus

V pískovcových skalních oblastech najdeme hojně vytesaných různých příbytků a úkrytů z dob dávno minulých.
Vzhledem k snadné opracovatelnosti pískovce si takovéto obydlí mohli dovolit i ti nejchudší, kteří také tvořili nejčastěji i jejich obyvatele. Ke skalnímu prostoru se vybudovala dřevěná přístavba a domek by hotov. Pokud si majitelé časem polepšili a mohli si postavit vlastní dům, pak tyto bývalé byty sloužily jako sklepy, anebo pokud se nacházely dále od vsi, bývaly opuštěny.
Dnes se tyto objekty dají lehce najít v blízkosti mnoha obcí na Kokořínsku (v Kokořínském dole, u Dubé, Mšena u Mělníka, Kruhu, Nedvězí, Střezivojic, Šemanovic, Osinalic, Panské Vsi, Konrádova, Rozprechtic, Lhotky u Mělníka a na mnoha dalších místech). Posledně jmenovaný byl dokonce obýván až do 60. let 20. století, kdy majitelka zemřela a dodnes slouží tuším jako klubovna.
Trochu jinou kategorií byly skalní úkryty ležící zcela mimo stálé osídlení, sloužíci jako útočiště obyvatel ve válečých dobách. Také tyto se dochovaly s mnohdy starodávnými nápisy a letopočtky, svědčícími o jejich účelu (r .1757, 1813, 1866 ale i za 2. světové války aj.). Je to třeba Braniborská jeskyně u Doks, Krápník, Tisícový kámen, Partyzánka, Partyzánská jeskyně a mnoho dalších.


Eingegeben: 12.10.2011Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist