EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Marienthal (Marianské Údolí) - Vznik a zánik

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Tento malebný kout na Ohři má krátkou historii. Stávala zde osada, která krátce před první světovou válkou, kdy byla na vrcholu, měla 5 obytných domů, obilný mlýn, pilu, výrobu beden a sadů a pekárnu. Žilo zde přes 50 obyvatel. V roce 1864 se spojil loketský stavební mistr Scherbaum s pražským soukromníkem Stöcklem, který dal k dispozici peníze. Dali v Mariánském údolí postavit jez na Ohři a od něj náhon pro nově postavenou pilu. Ale již v následujícím roce 1865 odcházející ledy strhly jez a velké vodní kolo pily se utrhlo z hřídele. Teprve po čtyřech letech bylo zařízení dáno znovu do provozu.

Roku 1875 koupili Mariánské údolí Ludwig Siegel a Josef Lorenz z Kadaně. Stavebním mistrem Süssem dali zřídit nový jez, pilu přenesli na pravý břeh náhonu a vestavěli do ní obilní mlýn. O rok později však znovu byly velké ledy. Při svém odchodu se led navršil u Klášterní skály v Kadani a vodní masy s ledovou tříští zaplavily celé Mariánské údolí. Při této velké vodě samozřejmě vzal za své nový jez a všechny budovy byly poničeny. Dne 7. října 1881 získal Mariánské údolí Florián Neumann. Byl to nesmírně podnikavý muž. V Mariánském údolí zřídil pilu. Na jaře roku 1884 dal postavit prám a zřídil převoznictví. Rovněž dal do provozu mlýn. Obnovil po požáru poničené stáje a hospodářské budovy a postavil několik obytných domů. Na podzim roku 1892 začal stavbu nového jezu a v roce 1902 zvládl ještě postavit převoznický dům, nový most přes náhon, dvě nová vodní kola a brusírnu. Pak odešel na zasloužený odpočinek do Kadaně a veškerý majetek v Mariánském údolí převedl na svého syna Julia.

Osada v Mariánském údolí nikdy nebyla úředně uznána jako samostatný celek, ale jako součást obce Miřetice. Odchodem Němců po 2. světové válce zanikla.

(ze stránek města Klášterec nad Ohří)

Eingegeben: 19.1.2010Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist