EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Hurkenthal (Hůrka) - Článek o Hůrce ze Šumavských listů

Beigetragen: Jiří Kripner

Sklářskou osadou Stará Hůrka (něm. Hurkenthal) prochází mnoho turistů, kteří podnikají pěší výlet k jezeru Laka. Kostel sv. Vincence ve Staré Hůrce stával v samém středu sklářské osady, kde se vyráběla proslulá benátská zrcadla. Kostel nechal vystavět Ignác Hafenbrädl se svými syny v roce 1789. Tehdy se dělníci podle zápisů z farních kronik museli bránit nejen vlkům, ale i medvědům. Když Ignác Hafenbrädl v roce 1792 zemřel, byl pochován v hůreckém kostele, překlad jeho německy psaného náhrobku zněl: Zde odpočívá vzácně vznešený a vysoce ctěný pan Ignác Hafenbrädl, umělecký skelmistr, první majitel hutě na Hůrkách, které z pusté divočiny proměnil v úrodnou zem. Poctivý a věrný občan. Pravý křesťan, který v prostotě srdce kráčí před bohem. Dobrodějný otec chudých a zakladatel tohoto ctihodného Božího domu jedenkaždým vysoce vážený a milovaný odešel do domu Věčnosti 18. června 1792 v 75. roku svého věku. Čtenáři. Dnes bylo na mně. Zítra na Tobě.

Další z majitelů hůrckých skelných hutí Jiří Kryštof Abele pak nechal v roce 1819 přistavět štíhlou, šindelem pobytou věž, která byla zakončena vkusnou cibulovitou bání.

Interiér kostela byl skromný: na stropě presbytáře byla namalována freska s motivy znázorňující oběti Kaina, Abela a Izaka. Na stropě lodi pak svatý Ignác, snad na památku zakladatele kostela. Svítilny a dva umělecké lustry ze zdejších hutí byly důkazem dovednosti místních sklářů. Nejcennější byl oltář z bývalého dominikánského kláštera v Klatovech.

Jen malý kousek za kostelem stála hřbitovní kaple sv. Kříže z roku 1820, kterou nechal postavit taktéž Jiří Kryštof Abele. V její kryptě byli pohřbeni členové zámožných sklářských rodin Abelů a Hafenbrädlů. Zmumifikovaná těla byla uložena v rakvích se skleněnými víky a na mramorových deskách byly nápisy se jmény a nacionálemi zemřelých. Jako první sem byla pochována Marie Zuzana Hafenbrädlová, vdova po majiteli sklárny. Později pak dalších 22 členů významných sklářských rodů, jedním z nich byl i doktor Josef Klostermann, otec spisovatelův.

Jedním z posledních farářů, kteří na Hůrce působili, byl i legendární dr. Březina, mimo jiné přítel Karla Klostermanna. Na faře tehdy nacházeli nocleh poutníci i studenti, kteří podnikali túry k jezeru Laka, jehož byl velkým propagátorem.

Celá obec včetně kostela byla v rámci jednoho „hraní si na vojáky“ srovnána se zemí. Zůstala pouze značně zdevastovaná hřbitovní kaple, která se v současné době snad konečně dočká zasloužené opravy.

zdroj: http://www.sweb.cz/slisty/

Eingegeben: 19.7.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 89 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist