EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Darkau (Darkov) - Darkovský most

Beigetragen: Jan Polakovič

Železobetonový obloukový most přes řeku Olši byl postaven roku 1925 podle návrhu Ing. Rabeho. Konstrukčně je řešen použitím Vierendeelovým nosníkem v horním oblouku a příčným ztužením v podobě tří trojic horizontálních prutů nad sebou, proložených rovněž vodorovným svislým středním prutem. V roce 1997 při stoletých povodních chybělo málo a byl zaplaven. Most byl v poměrně zchátralém stavu což bylo zapříčiněno i silniční dopravou. V roce 2003 začaly opravy. Most byl zvýšen kvůli povodním o 2 metry. Opravu investovalo město Karviná, stála 26 mil. korun. Po opravě je most přístupný pouze pro pěší a cyklisty. Rovněž bylo opraveno okolí mostu. U lázní byl vybudován malý kruhový objezd z něhož vedou schody na most a také bezbariérový přístup také pro cyklisty.

Údaje:
Oficiální název: Most sokolovských hrdinů (známější spíš pod názvem Darkovský most)
Postaven: 1925
Opravy: 2003-2004
Výška: 6,25 m
Šířka: 5,6 m
Délka: 55,8 m

Eingegeben: 12.4.2008Kommentar und weitere Informationen


Děkuji. [Anička z Lipin 12.8.2009 09:59] | Reagieren
Vážený pane Polakovič, díky mé dceři, která mi zaslala foto ze zaniklých vesnic, jsem objevila Vaše práce. Moc Vám za ně děkuji. Bydlela jsem do roku 1970 na ulici Bogoczově na Lipinách, všechna místa důvěrně znám... Nyní bydlím v Opavě, ale stále vzpomínám, jakož i všichni "místní rodáci", kteří jsou rozmístění po širokém okolí a potkávají se bohužel již jen na pohřbech. Ale stejně je zajímavé, že i přesto, že moje maminka, která zemřela v Opavě a pohřeb v Karviné se organizoval "narychlo", bez parte, měl velkou účast bývalých sousedů z Lipin... Naši se odstěhovali v roce 1983... Ještě jednou děkuji a prosím, pokud můžete, napište něco o sobě, co Vás k těmto místům v Karviné váže. Zdraví Anička z Lipin (1953).
dotaz [janulek zdenek 6.11.2009 08:49] | Reagieren
Zdravím a mám dotaz.Je možno se s Aničkou z Lipin nějak kontaktovat?Pokud ano pošlete kontaktní mail,děkuji.
Darkovsky most [Pavel Biernat 2.12.2011 01:22] | Reagieren
Most je to krasny Dekujeme za nej No ale to jmeno sokolovskych hrdinu to je snad nejapny žert nemluve o tom ze je postaven 1925 daleko pred udalosti a za druhe mu nikdo jinak nerekne nez Darkovský!
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 18 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist