EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Rosenberg (Růžovský vrch - rozhledna) - Rozhledny na Růžovském vrchu

Beigetragen: Vladimír Kraus

Výrazný kopec čnící širokodaleko nad okolím nemohl dlouho ujít pozornosti člověka. Už ve středověku zde stála kaple, od r. 1808 vojenská pozorovatelna. První dřevěnou rozhlednu nechal postavit majitel panství kníže Clary Aldringen r. 1881, byla vysoká 14 m s dvoumetrovou kamennou podezdívkou. Restaurace byla otevřena r. 1890 a byla sem vybudována i cesta zvaná Bierweg, po které se dopravovali kromě zásob i turisté. O rok později (1891)rozhlednu zničil blesk, ale druhá věž spatřila světlo světa už 4. července 1893, byla vysoká 24 m. Tu ale také o deset let později silně poškodila víchřice, takže do třetice byla postavena další, vysoká 18 m (1904). Od začátku první světové války do roku 1925 byla restaurace i s věží uzavřeny, ale pak byla rozhledna znova otevřena. Pro špatný stav však byla opět v r. 1936 zavřena a o dva roky později stržena. Restaurace mezitím v r. 1931 vyhořela a tak vrchol definitvně osiřel.
Vzhledem k tomu, že celá hora je přírodní rezervace, nepřichází dnes již stavba další rozhledny v úvahu.

Eingegeben: 17.1.2008Kommentar und weitere Informationen


Rosenberg [Robert Souček 20.12.2008 09:36] | Reagieren
Dobrý den
Mám pohlednici s výše uvedenou rozhlednou, která má, ale po celém obvodu dřevěný plášť. Můžete mě prosím upřesnit, která v pořadí to je stavba z těch tří o kterých se v článku zmiňujete.
Předem děkuji za odpověď Souček
Re: Rosenberg [Vladimír Kraus 20.12.2008 12:09] | Reagieren
Rozhledna s dřevěným pláštěm by mohla být druhá v pořadí, viz foto z r. 1895
Věž s dřevěným pláštěm [Jiří David 2.1.2009 23:48] | Reagieren
Je to opravdu druhá věž, možno ověřit v netovém archivu Českého Švýcarska Cornelia Zippeho. Adresa je uvedena v mé reakci na mapu v oddílu Dolský mlýn.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 17 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist