EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Bad Geltschberg (Lázně Jeleč) - Histroie lázní a trati

Beigetragen: Vladimír Kraus

Lázně v Jelči vznikly v polovině 19. století a byly založeny na léčbě studenou vodou ze zdejších pramenů (měla 7-9°C). Byly to po Jeseníku na našem území druhé největší lázně fungující na tomto principu. Za první světové války zde byly umístěni italští důstojníci, po r. 1945 už lázmě obnoveny nebyly.
Výhodné sem bylo i spojení místní železnicí z Úštěku. Tato trať vedoucí dále do Lovečkovic, odkud vedla lokálka do Vernřic a hlavní větev klesala k Labi do Velkého Března, byla otevřena r. 1890. Jízdné z Úštěku sem stálo 32 haléřů ve 2. třídě a 20 haléřů ve 3. třídě (1910). Tato unikátní horská železnička byla zrušena r. 1978, a následně sneseny koleje, zůstal zachován jen úsek Lovečkovice - Velké Březno. V současné době je snaha sdružení Zubrnická muzeální železnice o obnovení muzejního provozu, sjízdný je ovšem jen úsek ze Zubrnic k Labi.

Eingegeben: 13.12.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 77 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist