EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Böhm (U Čechů) - Původ názvu a současný stav

Beigetragen: Cyril Polášek

U této samoty je zajímavý zejména vývoj jejího názvu. Z větší části poplatný době. Ještě kolem r. 1850 je v mapě II. vojenského mapování uváděn název Riedlhaus (název zřejmě vycházející z německého Ried - močál, bažina, rákos.... V okolí se skutečně nachází mnoho podobných míst.) V katastrální mapě z r. 1875 je již uveden název Böhm. Je pravděpodobné, že někdy mezi těmito lety došlo buď ke změně majitele statku, nebo způsobu pojmenovávání sídel dle vlastníka. Nepodařilo se mi zatím zjistit, zda se tak majitel skutečně jmenoval, nebo šlo o osobu české národnosti, což byla v této oblasti spíše výjimka. Každopádně po 2. světové válce došlo k počeštění tohoto názvu, který se užívá dodnes.
Jednalo se o velký polouzavřený statek ležící po levé straně silnice z Hodňova do Jablonce. Dnes je toto místo pokryto listnatým lesíkem a stopy po statku jsou jen málo patrné. Téměř naproti stojí nepůvodní zemědělská budova z dob totality.

Eingegeben: 3.12.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka: