EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Sonnenwirbelhäuser (Klínovec) - Stručný popis

Beigetragen: Michal Urban

Skupina chalup Klínovec (Sonnenwirbelhäuser) byla typickým rozptýlením osídlením v nejvyšší části Krušných hor - v nadmořské výšce okolo 1150 m na západním úbočí Klínovce s nádherným výhledem směrem na jih k Jáchymovu a do údolí Ohře i na východ směrem k Božídarskému Špičáku. Německý název je odvozen od alternativního názvu Klínovce - Sonnenwirbel, český název se začal používat nejpozději již v 30. letech min. století. Katastrálně spadala samota pod Jáchymov, farně pod Boží Dar.
Nedaleko od místa probíhá hranice se Saskem s jedním z mála dodnes dochovaných historických hraničních kamenů. Trojboký hraniční kámen stojí na místě, kudy kdysi šla hranice mezi Schwarzenberským panstvím pánů z Tetova (a později saských kurfiřtů), panstvím Hartenstein pánů ze Schönbergu a šlikovskými državami na jihu, resp. později hranice mezi Saskem, panstvím Horní hrad a panstvím Jáchymov. Kámen nese letopočet 1729 a jsou na něm zobrazeny znaky saského kurfiřta (na SZ), panství Horní hrad (na SV) a dvojhlavá rakouská orlice zastupující znak Jáchymova (na J) - odtud i německý název hraničního kamene Wappenstein nebo Dreiherrenstein. Mezník je však původně starší, min. z r. 1677.
Původní chalupy byly zbourány krátce po válce, dnes v místě stojí jedna starší a dvě nové větrné elektrárny.Eingegeben: 3.11.2007Kommentar und weitere Informationen


Sonnenwirbelhäuser [Martin Klíma 29.7.2015 21:42] | Reagieren
musel tam být drsný život , při vichřicích jak v zimě tak při bouřkách v létě
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 79 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist