EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Komotau-Synagoge (Chomutov-synagoga) - Židé a synagoga v Chomutově

Beigetragen: Pavel Frýda

Přítomnost Židů ve městě je spolehlivě doložena písemnými prameny již k r.1421. Ghetto bývalo v dnešní Hálkově a Klostermannově ulici. Středověké modlitebny a synagogy zanikly beze stop. V r.1517 však byli Židé z Chomutova vypovězeni, ale usazovali se většinou v blízkých obcích-Údlicích, Bílencích a Hošnicích. Ve městě se mohli usazovat bez omezení až v době občanského zrovnoprávnění po polovině 19.století. Různé protižidovské zákony a předpisy sice platily až do r.1859, ale po r.1848 se v praxi již nedoržovaly. Průmyslový rozvoj a s ním spojená urbanizace byly tehdy obecným jevem, počet obyvatel velkých měst stoupal a to platilo i pro židovské obyvatelstvo. Nejvíce Židů v Chomutově bydlelo v r.1880 a to 562 osob, pak pozvolně počty klesaly. Ještě v r.1930 se v Chomutově k židovské víře přihlásilo 444 občanů.
Novodobá synagoga stávala na rohu dnešních ulic Mostecké a Karla Buriana, naproti parkovišti u fotbalového stadionu. Stavba v novorománském slohu byla předána do užívání židovské náboženské obce slavnostním vnesením tóry dne 14.9.1876 rabínem PhDr.Maybaumem ze Žatce. Synagoga padla za oběť rasové nesnášenlivosti v průběhu tzv.křišťálové noci 9.11.1938 (na Sudety poměrně brzy), kdy byla demolována a vypálena. Většina židovských obyvatel opustila Chomutov již s československou státní mocí a vojskem. Zbývajících 26 občanů židovského původu, kteří nemohli, nebo nechtěli odejít, bylo vyvedeno ordnery na náměstí, kde byli ponižováni, biti a museli volat Židé největší prasečí psi! Když se přihlížející dav nasytil perverzní podívané, byli Židé odvezeni na novou hranici k Postoloprtům, kde za stálého spílání a tupení byli donuceni přeběhnout do zbytku ČSR, avšak v běhu po čtyřech....Ohořelé trosky synagogy byly strženy v dubnu 1939. Na místě synagogy stojí dnes nevzhledná bytovka z přelomu 50. a 60. let. Místo neupomíná žádná pamětní deska, ani podobný výtvor. Židovská náboženská obec byla po válce ve městě krátce obnovena, ale pro malý počet členů byla později připojena k obci v Ústí nad Labem.
Židovský hřbitov byl založen v r.1892 na ploše cca 3000 m2. Byl položen jihozápadně od městského hřbitova, směrem od dnešní Beethovenovy ulice za dnešním psím útulkem. Byl zřejmě již silně devastován nacisty a poslední rána mu byla zasazena v letech 1986-87, kdy byly odstraněny zbývající náhrobky a místo parkově upraveno. Je zde instalován pamětní kámen z leštěné žuly, ale ten nepřipomíná někdejší židovské obyvatelstvo, ani oběti holocaustu, nýbrž se samochválou komunistům tak vlastní, připomíná úpravu pozemku (tj.zničení náhrobků), akci Z a vynaložené finanční prostředky. Z dlažebních kostek a bílého písku je nově před zníměným "památníkem" alespoň zhotoven symbol hexagramu (Davidovy hvězdy) a nová vrata připomínající svojí formou provedení memoru (sedmiramenný svícen).

Zdroje: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
web.stránky Zmizelí sousedé, gymnazium Chomutov
web.stránky Heimatkreis Komotau
Eingegeben: 31.10.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 52 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist