EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Růtův mlýn (Růtův mlýn) - Růtův mlýn neboli Nový mlýn

Beigetragen: zdenek novotný

Vodní mlýn na Zábrdce byl již označen na tzv.josefském vojenském mapování ve 2.pol. 18. století. První zmínky však o něm pochází až z 1.pol. 19. století. Mlýn patřil k Proseči a na katastrální mapě z roku 1843 je již malován jako zděná stavba.Kolem roku 1820 je uváděn jako majitel jistý J.Lode a roku 1827 Josef Riedl. Od roku 1895 na mlýně hospodařil Josef Růta a poté jeho potomci. Za druhé světové války byl mlýn na žádost mlynáře součástí protektorátu, i když katastrálně patřil k Říši. Na mapách je uváděn výhradně jako Nový mlýn, místní mu však neřeknou jinak, než Růtův.Západně od mlýna je dobře patrný náhon, který ústí do nádržky.
Mlýn byl do poloviny 90.let minulého století uváděn jako polorozpadlý, dnes opraven na rekreakční objekt.

Eingegeben: 28.8.2007Kommentar und weitere Informationen


Růtův mlýn [Bobková Alena 5.1.2009 20:56] | Reagieren
V obci Hlavice- Vápno, žíjí potomci pana Růty, pan Růta Václav s manželkou.
Re: Růtův mlýn [pepa 6.1.2009 00:07] | Reagieren
opravená budova je spíše součástí mlýnu (obytná budova) sanotný mlýn s kolem byl přes cestu u náhonu. jsou tam ještě dnes jeho trosky.
Re: Re: Růtův mlýn [zdenek 6.1.2009 07:15] | Reagieren
Tak to nemáte vůbec pravdu, já pamatuju mlýn ještě když byl v dezolátním stavu a právě v této budově byla mlýnice e veškeré soustrojí, rozpadlé budovy vně byly hospodářského charakteru a seníky.
Re: Re: Re: Růtův mlýn [pepa 6.1.2009 23:06] | Reagieren
diky za informaci, jsem preci jenom asi o dost mladsi. soudil jsem podle toho, ze od opravene budovy je nahon dosti vzdalen.
Re: Růtův mlýn [Viktor Tomek 6.1.2009 09:41] | Reagieren
Kromě toho, že v textu máte chybu, není vhodné uvádět osobní detaily žijících osob (a to i jinde). Bývají to vesměs starší lidé, kteří mají rádi svůj klid a je nevhodné, když je pak tazatelé opakovaně bombardují se stejnými dotazy.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist