EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Soběsuky - zámek (Soběsuky - zámek) - Z historie zámku

Beigetragen: Jan Kruliš, Praha

Ves Soběsuky je poprvé uváděna v pramenech v r. 1281, kdy ji drželo několik majitelů. R. 1356 byly podacími pána zdejšího kostela a zřejmě i vlastníky vsi Beneš a Racek, r. 1372 Racek a Petr, r. 1391 Racek a v r. 1414 Čeněk. V 16. století náležely k Sedčicům a později je získali Doupovcové z Doupova. Kdy zde byla postavena tvrz není známo, poprvé se uvádí v konfiskačním seznamu v r. 1623, kdy byly Soběsuky prodány Augustinu Schmidovi ze Schmidbachu. Po něm držel Soběsuky rytíř Rajský z Dubnic, který postavil na místě někdejší tvrze ve 40. letech 17. století zámek, obklopený ze všech stran parkem. V polovině 18. století za Terezie Pöttingové byl zámek barokně upraven a získal konečnou podobu.
Zámek byla zděná jednopatrová budova obdélníkového půdorysu se středním rizalitem na obou delších stěnách fasády. V ose rizalitu byl portál, střecha byla mansardová. Fasáda byla členěna horizontální římsou s dvěma řadami pilastrů. Portál a okna v patře hlavního průčelí byly zdobeny ornamentálními supraportami. Středová hala v přízemí zámku byla sklenuta valeně s lunetami, podobně i některé další přízemní místnosti. Strop nad schodištěm byl zdoben čvercovými rámci, místnosti v patře byly plochostropé. Na schodišti stávaly dvě dřevěné sochy pandurů z 2. poloviny 18. století.

Pramen:
E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech P/Š, vyd. Academia, Praha 1980
R. Anděl a kol.: Hrady, zámky a tvrze a Čechách, na Moravě a ve Slezsku, III, Severní Čechy, vyd. Svoboda, Praha 1984

Eingegeben: 23.3.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 32 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist