EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Wischkowitz (Výškovice) - Trochu z dějin obce

Beigetragen: Pavel Frýda

První zmínka o vsi se vyskytuje k roku 1273 pod jménem Viskovici. Po celou dobu vrchnostenské správy patřily Výškovice k tepelskému klášteru. Zástavba vsi se skládala ze selských dvorů, z nichž mnohé patřily k cenným ukázkám hrázděné lidové architektury (tzv.Fachwerk), jako byl statek Beim Haidel čp. 4 (viz foto) a dvůr Beim Flaucher čp.9. Na bývalé návsi stojí ještě kaple z r.1775, vystavěná na náklady rolníků Jana Jiřího Wurtingera a jeho zetě Eliáše Zaschkeho. Po r.1945 zmizelo vnitřní zařízení kaple pocházející z 18.století. Před kaplí stojí památná lípa, asi 200 let stará. Někdejší Goethův památník připomíná jen balvan, na kterém byla umístěna mramorová deska vzpomínající na básníkovu návštěvu zdejší oblasti 21.8.1821. Památník byl postaven v r.1931, měl původně Goethovu platiku a nesl nápis:"Zur Erinnerung an die Durchreise unseres Dichterfürsten Johann Wolfgang von Goethe am 21.August 1821". Po r.1970 vše zmizelo. Za I.světové války padlo 11 zdejších mužů, jim byl postaven pomník na rozcestí u rybníka. Největšího rozvoje dosáhla obec kolem roku 1930, kdy zde žilo v 33 domech 183 obyvatel. V 60. a 70. letech minulého století se ves zcela vylidnila a domy byly zbořeny. Dnes v obci stojí jediný dochovaný rekonstruovaný statek čp.2, v hospodářském přístavku tohoto statku lze ještě spatřit částečně zachovalé hrázdění, ostatní zbytky zástavby se ukrývají v pralese bolševníku. Cesta k boněnovské křižovatce je lemována překrásnou alejí jírovce a cestou dolů k Boněnovu je nádherný výhled na pásmo Českého lesa.
V r.1947 se v obci natáčel film "Ves v pohraničí", který bývá občas uveden i v televizi v cyklu filmů pro pamětníky a v březnu v r.2009 vyšel na DVD. Zůstal tak náhodou zachován dokument o podobě obce a zdejších dvorů, ačkoliv v obci bylo pořízeno jen pár záběrů, většina pochází z barrandovských ateliérů. Film vznikl až rok po odsunu zdejších Němců a domy nesou stopy po pozdějším rabování. Špatný stav budov však děj filmu připisuje původnímu obyvatelstvu a vkládá naděje do nových osadníků.....

Zdroj: Z.Procházka, historicko-turistický průvodce Plánsko a Tachovsko
web.HamelikaEingegeben: 3.3.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 88 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist