EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Ziedler-Kirche hl. Martin (Brtníky-kostel sv. Martina) - Z historie kostela

Beigetragen: Jan Kruliš, Praha

Kostel sv. Martina byl stavěn v letech 1709-16, věž byla dokončena v r. 1717. Stavitelem byl Z. Hoffmann z Lipové. Kostel byl obnoven v l. 1858-72, r. 1859 byla rozšířena hřbitovní brána a u vchodu postaveny sochy sv. Martina a Floriána. Další rekonstrukce probíhala v l. 1884-87. Kostel byl jednolodní, obdélný s obdélníkovitým, polokruhově ukončeným presbytářem stála obdélníková sakristie s oratořemi v patře. Kolem presbytáře vedla pařízemní krytá chodba s obdélníkovou předsíní v závěru kostela. Hranolová věž stávala v západním průčelí kostela. Vnějšek kostela byl členěn dvojicemi lizén a obdélníkovými, segmentem ukončenými okny. Věž, ve třetím patře polygonální, byla členěna ve spodní části lizénovými rámci, v horní části oblamovanými lizénami a obdélníkovými polokruhem ukončenými okny. Věž završovala cibulovitá báň. Presbytář byl sklenut valenou klenbou s lunetami, závěr konchou s lunetami. Strop v lodi, podvěží a sakristie byly sklenuty křížově. V kostele stávala trojdílná dřevěná kruchta.
Zařízení pocházelo z konce 18. století a z doby kolem r. 1800. Hlavní oltář z r. 1817 s obrazem od D.J. Kindermanna z r. 1795 byl zdoben sochami sv. Petra a Pavla. Oltář sv. Jana Nepomuckého pocházel z doby kolem r. 1800, obraz signovaný "J. Birnbaum" z r. 1840. Dva boční oltáře z doby kolem 1800 nesly obrazy sv. Anny a Bolestné P. Marie z 19 stol. Kazatelna byla zdobena luisézním ornamentem a sochami evangelistů. Pocházela z doby kolem r. 1800 stejně jako varhany a kamenná křtitelnice.

Eingegeben: 18.1.2007Kommentar und weitere Informationen


Jirka Lulek [Jirka Lulek 29.1.2008 23:03] | Reagieren
V centru obce se nacházel krásný barokní kostel sv. Martina, postavený v letech 1714 až 1717. Unikátní byla zejména jeho osmiboká věž. V té době měla obec 1200 obyvatel, kteří obětavě pomáhali při budování kostela. Po roce 1945 kostel chátral. V roce 1975 byl kostel na pokyn představitelů KSČ zbourán.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 95 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist