EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Maxhůtte (Maxova bouda) - Geschichte

Beigetragen: Jan Kruliš, Praha

Maxhütte befand sich auf 1000 M.ü.M. im nordöstlichsten Teil des Rýchorský hřeben im Areal Quetschenstein. Der Gipfel besteht aus einem Felsgebilde an die 1892 die hiesige Sektion der Riesengebirge Vereins von Marschen eine Hütte aufbaute. Obwohl der österreichische Riesengebirgsverein kein Interesse daran hatte im Riesegebirge eigene Hütten aufzubauen, nahmen sie das Angebot ihres Mitglieds, des Fabrikanten Max Hirsch von Slone an, der nach der Auflösung des Messegeländes sein Pavillon dem Verein zur Verfügung stellte. 1893 begann mit Erlaubnis der Hauptmannschaft in Trutnau die Bewirtung der nach dem Schenker benannten Hütte.

Erster Pächter war Jan Tippelt, der die Hütte von Mai bis Oktober offen hielt. Im Winter war die Bewirtungsstätte geschlossen. In drei Räumen befanden sich 20 Liegen. Gereicht wurden einfache Erfrischungen aus der Küche. Einige Jahre später diente die Hütte als Studentenherberge. Nach dem 2. Weltkrieg verschwand die Hütte.

Heute befindet sich am Platz der ehemaligen Hütte eine Ausscihtsplattform.

Quelle: Krkonoše, 5/1990, článek Krkonošská vlastivěda, autor -ji-
Theodor Lokvenc, Toulky krkonošskou minulostí, vyd. Kruh, Hradec Králové v r. 1978Eingegeben: 28.11.2006Kommentar und weitere Informationen


Maxova bouda [Antonín Tichý 21.4.2007 19:29] | Reagieren
Dovoluji si opravit některé nepřesnosti: Max Hirsch byl továrník ve Slaném v Čechách a bouda sloužila jako součást jeho výstavního pavilonu na výstavě v Praze 1891. Viz Krkonoše 7/1998 str. 24 - 25
Re: Maxova bouda [Jan Kruliš, Praha 22.4.2007 19:22] | Reagieren
Děkuji za upozornění. Bohužel k ročníku Krkonoše 1998 nemám přístup, bylo by možné uvést jméno autora příspěvku? Jak vidíte, i já čerapal ze stejného zdroje (byť o něco staršího) a navíc z nezávislého pramene od Theodora Lokvence. Je to tedy tak trochu tvrzení proti tvrzení, proč by právě článek, který uvádíte měl být "ten pravý" - i když proč ne, že? K tomu by bylo potřeba nějakého nezávislého arbitra - nebo profesionálního historika (což nejsem), který by to uměl jít "ad fontes". Nezapomeňte řeč - určitě to ještě prodiskutujeme.
S pozdravem JK
Maxova bouda [Antonín Tichý 29.6.2009 21:05] | Reagieren
Vážený pane Kruliši, navazuji na naši korespondenci před dvěma lety, protože Maxovka si nezaslouží, aby u ní byly stále uvedeny mylné informace, když skutečnost je známá a doložená. Bohužel uvedením informací na pravou míru se kromě mě nikdo nezabývá, a tak i když je mi celkem trapné prosazovat výsledky vlastního bádání, nemohu jinak.
http://www.freiheit.cz/11-krkonose--mesicnik-o-prirode-a-lidech/52-objeveni-pana-hirsche.html
Kolega Lokvenc je s tím naprosto srozuměn a není sám, kdo se včetně mne v případě Maxovky mýlil.
Srdečně zdravím z Krkonoš - Antonín Tichý
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 84 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist