EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Waldheim (Zahájí) - Historie

Beigetragen: Vladimír Minařík

Zahájí, do r. 1945 Waldheim, byla osada nedaleko hranice se SRN, při silnici Rozvadov-Pavlův Studenec. Osada byla založena r. 1608. Ačkoliv nebyla velkou osadou, byla prakticky od svého založení až do r. 1945 sídlem poměrně rozsáhlého statku, v jehož držení se vystřídalo několik šlechtických rodů (od r. 1814 až do 1945 to byl rod Malovců).

Osada se skládala ze dvou částí - Předního a Zadního Waldheimu. Přední Waldheim ležel v údolíčku při cestě směrem ke státní hranici (německá část osady Vorder Waldheim existuje dodnes), byl zde mlýn a celnice. Jako kuriozita bývá uváděna hospoda čp. 11 která údajně měla stát přímo na hranici, ta měla procházet výčepem u kterého měl být hraniční kámen a čepováno české i bavorské pivo. Zdá se však že jde spíše o legendu, podle starých map stál dům na naší straně hranice a čepování českého i bavorského piva v té době a v tomto regionu jistě nebylo ničím vyjímečným.

Po roce 1945 a nástupu socialismu se osada ocitla v hraničním pásmu, v 50. letech byla zbořena (existují fotografie demolice, pořízené z německé strany). Dnes ze vsi zůstal pouze kamenný sokl kříže pod dvěma starými lipami těsně u státní hranice. Podobně dopadl Zadní Waldheim, který ležel as 1 km východně odsud nedaleko zmiňované silnice, dnes je zde pouze rybníček.

Na mírném návrší v lesíku jižně nad Předním Waldheimem jsou zbytky dvou zámků - staršího, založeného Lobkovicy a mladšího, vybudovaného za Malovců. Starší zámek byl pobořen již v 19. století a ani nový již nebyl před válkou obýván a udržován, asi proto poté unikly pozornosti tvůrců nových pořádků a jejich zbytky zůstaly zachovány dodnes - jedná se o poměrně výrazné zříceniny obvodových zdí s klenutými sklepeními, zarostlé lesem. Nedaleko bývala rodinná hrobka Malovců, dnes zničená, jejich ostatky ovšem byly již r. 1943 převezeny do nové hrobky v Jedlině (poté co hrobka v Zahájí byla 2x vyloupena). Ani tato hrobka ovšem období socialismu nepřečkala.

Eingegeben: 18.4.2006Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 78 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist