EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Záběhlá (Záběhlá) - Geschichte

Beigetragen: Honza a Blanka Reichardtovi

K založení brdské dřevařské vesnice došlo v roce 1730, kdy sem byli povoláni noví obyvatelé, aby posílili pracovní síly v okolních lesích. Tehdy šlo o poslední kolonizaci v Čechách. Příchozí rodiny si postavily 12 dřevěných domků, opodál stál panský dvůr a myslivna. Na sklonku 18.století se počet chalup zdvojnásobil, původní víska se rozdělila na dva oddělené celky, Přední a Zadní Záběhlou.

Dominantu obce, která měla hospodu i vlastní školu, tvořila od roku 1930 velká kaple.

V roce 1941 byli všichni obyvatelé kromě lesních dělníků vystěhováni. Brzy po návratu po skončení války čekal vesnici stejný osud jako měly nedaleký Kalvín a Padrť. Včlenění do Vojenského hvozdu Brdy, následné opětovné vystěhování a demolice Československou lidovou armádou. Historie obce se trvala přesně 222 let, skončila v roce 1952 jejím srovnáním se zemí.

Eingegeben: 8.2.2006Kommentar und weitere Informationen


Současnost... [Burle Václav 11.9.2009 23:07] | Reagieren
Ještě dnes jsou tady vidět zbytky stavení a především staré ovocné stromy...
moji predci ze Zabehli [N.Jakubska 15.1.2015 18:15] | Reagieren
Schanim sve predky.Babicka Anna Soukupova/otec Vaclav Soukup,matka Josefa Soukupova,roz.Jarosova/vsichni ze Zabehli.Nevite kam se museli vystehovat?
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 29 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist