EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Hroznětín - Synagoge (Hroznětín - synagoga)

Beschreibung: Hroznětín-židovský hřbitov
Snímek zachycuje stav hřbitova před německou nacistickou okupací. V popředí levitský náhrobek, který se dochoval do dnešních dnů.

Datum: před 1938

Autor: web.Projekt Patriot
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 12.8.2009


Beschreibung: Levitský náhrobek
Náhrobek s vyobrazením konvice s talířkem tzv.levitská souprava, což byl znak starožidovského rodu levitů (segan levijim), kteří jsou po kohanitech (kohen cedek) druhým nejvýznamnějším židovským rodem, v starém Jeruzalémě bývali chrámovými pomocníky a strážci.
Na náhrobky kladou Židé i poučení nežidovští návštěvníci hřbitovů malé kaménky. Jedná se o prastarý zvyk, jehož kořeny nejsou přesně známy. Jedna z teorií praví, že v dobách, kdy Izraelité obývali polopouštní středovýchodní oblasti, po pohřbu zemřelého přivalili na hrob kameny, aby divoká zvěř tělo nevyhrabala. Kaménky pokládané na náhrobek pak symbolizují tuto někdejší činnost. Lidová židovská tradice říká, že je lépe dostávat květiny za živa a kameny po smrti, nežli naopak... Ben je hebr.syn, eben pak kámen a tóra hovoří: "Bude-li Sladký požehnaný chtít, učiní i z těchto Kamenů Syny Abrahamovy.."
Za pozornost jistě stojí jak pracná musela být výroba tohoto náhrobku, kdy se po vytvoření konvice musel ostatní materiál odsekat do roviny. Co asi ví takový bezbožný vandal poškozující stély o práci...Datum: 2009

Autor: Pavel Frýda
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 12.8.2009


Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist