EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Kienhaid (Kienhaid) - Die Geschichte

Beigetragen: Zdena Binterová

(Übersetzung: Gerhard Stübiger und Kollektiv VÚHU unter der Leitung von Ing. Eva Lahodná)

Das Dorf Kienheid, das man auch Kienhaide nannte, lag an der sächsischen Grenze 8 km nördlich von Sebastiansberg auf einer Seehöhe von 870 m. Über dem Bach auf sächsischer Seite liegt Kühnhaide. Auch die ursprüngliche Benennung der Siedlung auf tschechischer Seite war im Jahre 1662 Böhmische Khünheyde.

Kienhaid gehört zu den wenigen Standorten in unserem Bezirk, über die fast keine Informationen erhalten blieben. Es scheint, dass die böhmische Siedlung erst nach dem 30jährigen Krieg entstanden ist und die in einigen auch neueren Publikationen angegebene Erwähnung aus dem Jahre 1598 „Gut Kienheit“ bezieht sich offenkundig auf die sächsische Gemeinde. In böhmischer Kienheide gab es niemals ein größeres Gut und auch in der Steuerrolle, die nach dem 30jährigen Krieg sorgfältig den Einwohner- und Eigentumsstand in allen unseren Gemeinden erfasst hat, ist nichts Ähnliches angegeben.

Der Kataster der Gemeinde umfasste 866 ha. Es war ein kleines, reines Holzfällerdorf, das auf flachwelligem Gelände in Mitten der Wälder liegt. Nur in westlicher Richtung öffnete sich die Aussicht auf das sächsische Kühnhaide. Die ursprünglichen Einwohner waren wahrscheinlich Köhler. Durch das Dorf floss der Schwarzwasserbach, der hinter dem Dorf auf deutsches Gebiet übergeht. Im Dorf stand eine Kapelle.

Im Jahr 1787 wird bei Schaller Böhmisch Kühnheit mit 18 Häusern bei der Herrschaft Rothenhaus angegeben. Das hiesige Klima war sehr rau, mit langen Wintern und unterschiedlichen Sommern. Die Einwohner waren arm, die Landwirtschaft und Viehzucht waren hier unrentabel. Vor Ort wurden nur Holzschachteln und Kindergewehre hergestellt. Der einzige etwas größere Betrieb war am Ende des 19. Jahrhunderts die Eisendreherei, die Maschinenteile und Winden für Bohrzwecke produzierte.

Eine einklassige Schule gab es in Kienhaide erst ab dem Jahre 1824. Vorher gingen die Kinder zuerst nach Sachsen zur Schule, später wurde in zwei Privatehäusern unterrichtet.

Die zuständige Pfarrei und Post waren in Kallich, später fungierte eine Post im näheren Natschung. Im Jahre 1857 gab es in südöstlicher Richtung vom Dorf entfernt eine kleine Eisenerzfundstelle, die aber wahrscheinlich nicht besonders abbauwürdig war, weil keine weitere Erwähnung darüber erhalten blieb. Ottos Lexikon gibt bei dem Dorf Kienheit in Böhmen eine Mühle und eine Försterei an.

Wenn die Gemeinden zu selbständigen Verwaltungseinheiten geworden sind, wurde auch Kienhaide für kurze Zeit zur Gemeinde. Seit dem Jahre 1869 war sie 10 Jahre lang eine Siedlung von Kallich, dann wieder eine Gemeinde und im Jahre 1930 wurde sie mit der Ortschaft Natschung I zusammengeschlossen.

Auch nach Beendigung des zweiten Weltkrieges blieb Kienhaide lange Zeit wie von der Welt abgeschnitten. Die Gemeindeverwaltung wurde ja auch erst am 10. 12. 1945 übernommen und bis dahin sind dort sämtliche deutsche Einwohner geblieben. Erst danach verließen einige Familien mit ihrem Vieh das Land über die Grenze nach Sachsen. Leider, hier Ordnung zu schaffen, gelang nicht. Der Verwaltungskommissar, der hierher kam, ließ sich viele Übergriffe zu Schulden kommen. Ende der 40er Jahre ist Kienhaide erloschen und sein Kataster wurde nach Kallich einverleibt.

Eingegeben: 15.4.2005Kommentar und weitere Informationen


Kienhaida dnes [Jan Švestka 1.10.2007 15:03] | Reagieren
Dnešní pohled na bývalé rekreační středisko ČSAD Praha Klíčov, je vpravdě poplatný naší době, ještě před deseti lety zachovalé středisko je dnes v rozvalinách , škoda místo uprostřed přírody bude za několik let patřit zase přírodě, která vše pohltí.
Re: Kienhaida dnes [Petr 14.2.2011 20:15] | Reagieren
Pamatuji si na toto středisko jezdil jsem sem jako dítě od Čsad byl jsem poté se podívat v roce asi 2004 ale měl jsem slzy v očích opuštěné atd chci se tam podívat i letos nebo pokud byste měl někdo fotky tak rád bych je viděl děkuji
Re: Re: Kienhaida dnes [Jan Švestka 15.2.2011 08:52] | Reagieren
Bohužel fotografie nemám a snad ani po nich netoužím, protože s Kinhajdy nezůstal kámen na kameni. Léta jsme tam jezdil za správcem Vlastou Jarošem a zažili jsme tam spoustu neopakovatelných chvil, bohužel Kinhajda je jedním z klasických příkladů tunelů po česku. Je to sice takové omílané klišé, ale radši si to místo budu pamatovat jaké bylo než jaké je. s pozdravem Jan Švestka Chomutov
Re: Re: Re: Kienhaida dnes [pavel.sibil 28.2.2013 21:27] | Reagieren
něco o historiji obce,nebo o letním táboře a o sjezdovce a vleku,který tam kdysi byl.Děkuji, Pavel Šibil
Kienhaida dnes [Petr Adášek 15.2.2011 10:07] | Reagieren
děkuji za odpověd doufal jsem,že by to tam mohl někdo koupit ,ale bohužel asi to už ted nemá žádnou cenu pamatuji si jak jsme tam v zimě lyžovali v létě hráli minigolf fakt to tam bylo super až se oteplí pojedu tam udělat pár fotek a ještě si pamatuju vždy jsem byl na rohovém pokoji číslo 11 :)
velice smutno... [waketai 26.4.2011 07:53] | Reagieren
manželka zde byla v roce 1988 a to zde byl velmi čilý ruch, všude karavan a stan ,chatky. Dnes jen ruiny. Elektrická přípojka nesmyslně odstříhnuta , takže šance na osídlení nulová.Byli jsme i v staré osadě u hranic. Barbarské - odstřelit kapličku. Smutno je tu. Kanec vyběhl z garáže z Okalu. Vypadá to, že zvířata tu nocují v garážích...Fotky viz na turistika.cz - článek Kienheide.
Kienhaida [Adášek 30.4.2011 18:24] | Reagieren
Dnes jsme byli v bývalém rekreáčním středisku budova,kde jsme bývaly jako děti nikde ,dům správce rujna taktéž restaurace i lyžárna
Re: Kienhaida [Iva 30.4.2011 22:53] | Reagieren
Ahoj, právě jsem se snažila najít nějakou zmínku o středisku v Načetíně, kam jsem taky jezdila jako malá na lyžák. Chci se tam jet v červenci podívat, budeme blízko na dovolené. Je to smutné, v jakém to je teď stavu, ale stejně to chci vidět. Projdu si tu cestu na sjezdovku a zpět :)
Re: Re: Kienhaida [Petr 1.5.2011 12:23] | Reagieren
Tak pokud si tam jezdila na lyžák tak od Čsad třeba se známe
Re: Re: Re: Kienhaida [Iva 2.5.2011 23:27] | Reagieren
JJ, byla jsem tam na lyžáku od ČSAD v 1. a 2. třídě (1983,1984), ale pamatuji si jen hlavního vedoucího a holky spolubydlící - jménem jen Ivonu Ctiborovou. Všechny jsme tam měly starší bráchy. Ještě mi utkvěla jídelna s koženkovými zatahovacími dveřmi, kde se konaly různé hry a karneval, kam jsme večer chodili pro chleba se solí, když jsme měli hlad :D Obrovská lahůdka! Byla jsem tam ještě 1x jako předškolní soukromě, takže znám i tu "konírnu", kam se chodilo jako do baru na drinky. Fotky nemám, myslím, že v té době jsme ho ani neměli :D
Fotky [Petr 1.5.2011 13:08] | Reagieren
Chci poprosit nemáte někdo nějaké fotky střediska,když bylo ještě v pořádku hlavně té velké budovy kde bylo ubytování děkuji
Načetín [Petr 31.12.2011 21:43] | Reagieren
Pokud chcete vidět foto koukněte na
http://caryfuk77.rajce.idnes.cz/Rekreacni_stredisko_Csad_Klicov_Nacetin_po_12_letech
Pohraniční rota [Jirka Lulek 31.7.2015 12:34] | Reagieren
5. rota 1. praporu 3. bPS v katastru obce Načetín, též zvaná taky jako "Kynhajda".

Areál roty se od obce nachází asi 2,5 kilometru SZ vzdušnou čarou v místě zvaném "Kynhajda" - název po zaniklé obci Kienhaid. do roku 1964 nevedla na rotu silnice, jediná pevná cesta k rotě vedla z Německa kolem jejich bývalé celnice z dob 1. republiky. Na rotu se chodilo z Kalku po kládách svázaných provazy.
Pravděpodobně koncem roku 1965, nebo začátkem roku 1966, byla postavená nová budova roty, ta však byla používána jen krátce z důvodu zrušení ostrahy SH s NDR v roce 1966.
Poté budovu zakoupil jako svoje rekreační středisko národní podnik ČKD Praha.
ČKD však po roce 1990 taktéž zaniklo a budovu se nepodařilo prodat, takže docházelo k postupnému rozkrádání, až se přistoupilo na celkovou likvidaci, která proběhla v roce 2004.
Čerpáno z výpovědí pohraničníků, kteří zde sloužili.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 97 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist