EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Königsberg an der Eger-Synagoge (Kynšperk nad Ohří-synagoga)

Beschreibung: Fritz Lederer
Akademický malíř Fritz Lederer (na snímku vpravo společně se synovcem Amnonem a jeho ženou Tovou Lev) se narodil v r.1878 v Kynšperku n.O. Studoval ve Výmaru, malování a studiu se věnoval při pobytech v Paříži i Berlíně. Během I.světové války se jako záložní důstojník c.k.armády zůčastnil bojů na italské frontě, válečné zážitky se odrazily i v jeho tvorbě. Ilustroval několik knih, věnoval se i krajinomalbě. Před nacisty uprchl do Prahy. Byl vězněn od r.1944 v Terezíně, kde vytvořil známý soubor grafik. Naštěstí přežil, vrátil se do rodného města, kde zemřel již v r.1949. Měl byt a ateliér v domě v Dlouhé ulici čp.88, vedle historické Staré brány. Byl posledním zemřelým pohřbeným na zdejším židovském hřbitově, jeho hrob není označen.

autor děkuje za informace ke snímku p.Boazi Trinkerovi vnuku p.Amnona a pí.Tovy

Datum: 1948

Autor: infopanel MÚ Kynšperk n.O.
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 8.6.2009


Beschreibung: Karl Lederer
Dobový zdroj pouze uvádí, že Karl Lederer předal dne 21.2.1932 židovské náboženské obci v Chebu matriky židovské obce v Kynšperku n.Ohří. Byl tedy jakýmsi administrativním likvidátorem zdejší židovské náboženské obce. Skutečnými likvidátory se však stali až nacisté..... Karl Lederer zahynul ve věku 62 let v koncentračním táboře Ujazdow v Polsku, kam byl deportován transportem AAh pod č.239, který odjel z Prahy 10.6.1942.
Zdali byl Karl Lederer příbuzným poměrně známého zdejšího akademického malíře Fritze Lederera (1878-1949) se opět zdroj nezmiňuje. Vzhledem k malířskému nadání obou je příbuzenský poměr pravděpodobný.

Datum: před 1932

Autor: H.Gold, Die Juden und Judengemeinden Böhmens in Vergangheit und Gegenwart
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 8.6.2009


Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist