EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Beneschau-Synagoge (Benešov-synagoga)

Beschreibung: Celkový pohled
Na ploše hřbitova se dnes nachází 17 náhrobků. Náhrobky jsou písmem orientovány na tradiční východní stranu. Deskovitým náhrobkům kolmo zasazeným do země se říká stéla, nebo také maceva (z hebr.macevot tj.náhrobek). Další typ náhrobku-tumba je v Čechách poměrně vzácný.

El male rachamim, šochen bameromim, hamce menucha nechona tachat kanfej hašechima. Bema´alot kedošim uthorim, kezohar harakija mazhirim et nišmot hanichbadim veha´ahuvim šehalchu le´olamam. Ana ba´al harachamim, hastirem beseter kenafecha le´olamim, ucror bicror hachajim et nišmatam. Adonaj hu nachalatam vejanuchu vešalom al miškavam. Venomar amen.
Bože plný soucitu, jenž přebýváš na výsostech, připrav vhodné místo k odpočinku pod křídly Tvé přítomnosti, na stupních, jež náležejí svatým a čistým. Ti jako nebeská záře osvěcují duše ctěných a milovaných, kteří odešli do svého světa. Prosím Tebe, jenž vládneš soucitem, skryj je navěky v náruči svých křídel a jejich duše připoj do svazku živých. Hospodin je jejich dědictvím, kéž v pokoji spočinou na svém lůžku. Amen.
výňatek z modlitby za zesnulé (kadiš)
Datum: 2009

Autor: Pavel Frýda
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 13.5.2009
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist