Kommentar/Präzisierung: Sebastiansberg - kostel sv. ebestiána (Hora Sv. ebestiána - kostel sv. ebestiána)Kommentar/Präzisierung:Cestování do zahraničí
[vloeno: Tony 20.6.2009 06:41]
Jeliko hodně pamatuji a na vojně jsem vozil kontráe, i kdy bezpartijní, byl jsem poádán, abych upřesnil jak se dříve cestovalo "ven". Za Gottwalda se vůbec nesmělo za hranice 1948 - 1953. Za A. Zápotockého se pořádali sice zájezdy, ale hromadné a to pouze do SSSR a Bulharska. Teprve kdy nastoupil v roce 1957 A. Novotný, zavedli se tzv. výjezdní doloky a to pouze do zemí socialismu. Ale i na to člověk potřeboval spoustu povolení a razítek. Pasy se také ji objevovaly, ale pouze jako účelové. ádná turistika. Ten kdo ho dostal, třeba jako montér v Indii, musel mít k němu stejně výjezdní povolení a devizový příslib. Jinak mu byl k ničemu. Takových majitelů pasů bylo v ČSR v té době asi 2 000. Ale ani po roce 1968 to astný majitel PASU neměl nijak jednoduché. Musel mít doporučení ZV SSM /pokud v něm byl/ ZV ROH - ZV KSČ /i kdy nebyl komunista/ doporučení správce domu - uličního výboru - Okresní Voj. správy a pokud byl nositel nějakého TAJEMSTVÍ, musel sloit písemný slib o mlčení. Teprve pak dostal tzv. Výjezdní povolení ale bez datumu výjezdu. Nebo k tomu potřeboval tzv. Devizový příslib. Co byla monost výměna valut. A to dostat, to byla výhra v loterii. Valuty - co byly hlavně libry záp. marky a dolary, těch bylo v zemi málo a tak se jimi etřilo a tak se sháněli na černém trhu za hříné peníze. A tak kdy to obstarání výjezdu dalo tolik práce, času, potu a peněz, poniování a proení, mnozí zvaovali svůj návrat do vlasti, nebo přítí výjezd z hlediska valut, byl moný a za 10 let. A jetě takový paradox: Bez Výjezdního povolení jste nedostali Devizový příslib a bez Devizového příslibu vám nedali na Výjezdní povolení razítko a datum.
Můj první výjezd za hranice, byl do NDR, do Lipska. Na hranicích nás prohlíeli jako nějaké zločince. kadý se musel zout a vyjít z aurobusu. Mezitím Německá policie prohledala vechna zavazadla a sedačky, zdali nepřiváíme do NDR nějaké zakázané valuty. Takovému zločinci byly poté valuty zabaveny a on jel domů vlakem. To samé zpět. Zavazadla otevří a ruce na sedačku. Dívat se dopředu a ádné vyzývavé pohledy. I těch východních marek vám vyměnili tak málo, e jste byli venku jak ebráci.
Teprve za dlouho vznikla říkanka:
Jednoho dne v parku - nael jsem tam marku.
Leela tam kolik dní - byla toti východní.