PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Mikulov-synagogy a židovská čtvrť (Nikolsburg-Synagogen und das Judenviertel)

Popis: Ortodoxní Židé u stél rabínů
Mikulovský židovský hřbitov a zejména rabínský vršek, je cílem početných židovských poutníků z celého světa. K základnímu charakteristickému oděvu ortodoxního Žida patří černý kabát tzv.kaftan, klobouk a pod ním ještě malá čepička zvaná kipa, či jarmulka, bílá košile se nosí bez vázanky apod. Zvláštní je také úprava vlasů v tzv.pejzy a dlouhé vousy.
V předválečných Čechách sdíleli čeští Židé náboženskou vlažnost většinového obyvatelstva, mluvili česky, nebo německy a od ostatního obyvatelstva se příliš nelišili. Jiná situace byla na východním Slovensku a Podkarpatské Rusi, kde fungovaly ortodoxní náboženské obce, zdejší Židé byli odlišní na první pohled a většinou hovořili v jidiš. Stejně tak tomu bylo např. v Polsku, jen ve Varšavě (tehdy srovnatelná s Prahou) žilo 300 tis. většinou ortodoxních Židů, což byl stejný počet jako měla židovského obyvatelstva celá Čs.republika včetně Podkarpatské Rusi(!). Tyto poměry působily problémy a vyvolávaly tradiční polský antisemitizmus.
I v bývalé ČSR samozřejmě existoval antisemitizmus, zatímco v českých zemích se vymezoval spíše jako ekonomický (většina Židů je bohatých, proč ?), na Slovensku se přidružoval i náboženský (Židé zavinili smrt Ježíše Krista), nicméně rasový antisemitizmus v nacistickém pojetí byl Čechům a Slovákům cizí.

Datum: 2008

Autor: Pavel Frýda
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 29.6.2008
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist