PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Cheb-synagoga (Eger-Synagoge)

Popis: rabín Dr.Arnold Grünfeld
Středem duchovního a intelektuálního života židovské obce je synagoga a její ústřední postavou je rabín. Rabín není kněz tak jak jej chápou křesťanské církve, není postředníkem mezi B-hem a člověkem, ačkoliv povinností má hodně. Je učitelem, má jistou soudní pravomoc, je zárukou rituálních tradic, je kazatelem, rádcem ve věcech rodinných i sousedských, vyučuje děti, oddává, pohřbívá a vede matriky. Je zpravidla rodákem z jiného kraje, tím bývá zajištěna jeho nestranost při rozhodování v jeho jisté soudcovské pravomoci, kterou má.
Prvním novodobým chebským rabínem byl Samuel Popper (1892-1897), následoval jej Dr.Emil Schwarz (1897-1906), který pocházel z Frankfurtu nad Odrou, pak zde byl rabínem Dr.Moritz Prossnitz (1906-1909) rodák ze Šumperka, později zde nastoupil Dr.Friderich Weiss (1909-13) z Údlic u Chomutova.
Rabín Dr.Arnold Grünfeld byl rodák z Kroměříže (nar.1887), absolvent rabínského semináře (ješivy) v Breslau (dnes Wroclaw v Polsku), rabínský úřad u chebské synagogy zastával v letech 1913-1927, během I.světové války narukoval do rakousko-uherské armády a sloužil jako polní rabín na ruské a italské frontě. Později nastoupil rabínský úřad v Jihlavě.
Podle záznamů památníku Yad Vashem byl vězněn v Buchenwaldu (č.3847) a zahynul 14.7.1941 v plynové komoře v táboře Sonnenstein u Pirny v Sasku. Pro strohost údajů nelze s jistotou říci zdali se jedná o osobu bývalého chebského rabína (souhlasí jméno, příjmení a rok narození), s největší pravděpodobností však ano...

Datum: před 1934

Autor: H.Gold, Die Juden und Judengemeinden Böhmens in Vergangenheit und Gegenwart
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 6.12.2007


Popis: rabín Dr.Arnold Grünfeld-pamětní list Yad Vashem
Údaje na Pamětním listě Yad Vashem jsou natolik strohé, že není zcela jisté, zda se jedná o rabína Arnolda Grünsfelda

Datum: 2000

Autor: Yad Vashem, Jerusalem, Izrael
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 6.12.2007


Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist