EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
der Vorige  der Nächste  
Adamsthal (Adamov)

Beschreibung: Adamov u Karlovic
Z historie obce (text bude průběžně doplňován)

Mezi Karlovicemi a Holčovicemi na Bruntálsku se nacházela malá obec Adamov (Adamsthal), kterou údajně založil roku 1712 kníže Adam z Lichtenštejna. V roce 1921 je uváděno 68 domů s 242 obyvateli. Byla zde škola, dřevěná kaple, hřbitov a hospoda. Hlavní obživou v tomto údolí bylo zemědělství. Ačkoli se obec nachází v nadmořské výšce kolem 600 m n.m. dařilo se zde pěstovat i meruňky a to díky příznivému klimatu. Po válce byla obec zcela vysídlena, následně zbývající stavení byla zničena cvičením armády (jeden zdroj uvádí lidové milice). Jelikož obec nebyla elektrifikována, nebyla zřejmě proto ani dosídlena. Dnes bychom zde pozůstatky domu hledali s obtížemi. Sem tam jsou k vidění zbytky kamenných základů a na loukách pásy kamenic. Také je dochován částečně hřbitov. Nachází se zde pouze jedna chata a dvě velké zemědělské budovy, které slouží k ustájení krav. V posledních letech byly nápady na využití bývalé obce od golf parku přes ekologické bydlení, ale nakonec se zde v klidu pase dobytek.
Obec Adamov (Adamsthal) údajně založil roku 1712 kníže Adam z Lichtenštejna. Počátky osídlení této oblasti sahají patrně do doby po třicetileté válce. První písemná zmínka o Adamově byla však nalezena v listině, která je datována na 23. srpna 1710. Jedná se o dopis adresovaný knížeti z Lichtenštejna uložený v Krnovském archívu, ve kterém se uvádí, že obyvatelé Adamova si postavili 48 místních domů z vlastních peněz.
V dopise je mimo jiné vyjádřena prosba, zda by největší dům mohl sloužit jako „Krečmerův“ hostinec a shromažďovací prostory pro potřeby obce.
Další písemnosti se zmínkou o Adamově pochází z 2. poloviny 18. století. Jedná se záznamy o výkonu robotní práce obyvatel Adamova pro knížete z Lichtenštejna, ze kterých lze vyčíst, že v té době měl Adamov již 61 domů. Podle výsledků sčítání lidu konaného 15. února 1921 bylo v Adamově 68 domů se 70 bytovými jednotkami. Z celkového počtu 242 obyvatel bylo 111 osob katolického a 131 evangelického vyznání. Byla zde škola, dřevěná kaple, hřbitov a hospoda.
Adamov se nacházel v izolovaném údolí, kde neprotéká velká řeka, proto se mu vyhnula průmyslová výroba.
Adamov byl malebnou podhorskou vesničku s typickými roubenými domky rozesetými kolem potoka, obklopenými mozaikou polí a remízků. Obec se rozkládala na délce asi 1,3 km.
Hlavní obživou v tomto údolí bylo zemědělství. Patřila k soudnímu okrsku Vrbno pod Pradědem (Würbenthal) a spadala pod farnost Karlovice (Kar­lsthal). Nejslavnějším rodákem z Adamova byl velmistr Německého řádu Paul Heider. Rovněž předci známého německého filmového herce Williho Fritsche pocházejí z Adamova.
Idylka skončila roku 1946, kdy byli všichni obyvatelé Adamova vyhnáni z vlasti. První transport byl vypraven v červnu 1946 do západního Německa. Další transport následoval v září 1946 a poté dva transporty v říjnu 1946. Vypleněná osada začala rychle chátrat. Proč nebyla znovu osídlena, zůstává n e o b j a s n ě n o. Nejspíš k tomu přispělo i to, že Adamov nebyl elektrifikován. Dílo zkázy pak dokončila vojenská cvičení. Vojáci při nich srovnali obec se zemí. Jediným pozůstatkem je dnes torzo hřbitova s několika zachovalými náhrobky.





Datum: 2024

Autor: facebook skupina Karlovice v Jeseníkách - Historie a současnost (Michal Holubec), montហilustrativního obrázku s použitím předloh z jiných kategorií u kterých je uveden zdroj, vytvořil Mil. Horník.
Beigetragen: Miloslav Horník



Eingegeben: 2.3.2024





Processing time: 80 msec.
IP address = 18.222.167.161
desktop version