Herzogwald (Herčivald)Beschreibung:
Interní zpráva občanského sdruení MORAVIAN Historicko-vlastivědná společnost se sídlem v Suchdole nad Odrou - podrobný popis od přípravy akce přes zjitění na místě a navrhovaný budoucí postup pracíPrůzkumná jarní akce v sobotu 22. 4. 2023
Přípravné práce:
Bylo vytipováno 15 konkrétních úkolů, které by přispěly k doplnění informací o Herzogwaldu.
Během minulého období jsme získali diplomovou práci Patrika Domince, zprávu Wenzela Řehy a Vladimíra Víchy. Od W. Řehy máme půjčenou knihu Herzogwald in Wort und Bild.
Výborná spolupráce je s manely Pleskými a revírníkem Bláhou.
Archivní agenda Herzogwald byla uspořádána dle archivářských zvyklostí, obsahuje asi 15 cm písemností a je stále doplňována.
Výprava 22. 4. 2023
1)
Odjezd ze Suchdolu 8:10 hod, na místě byli v 09:15 Lub. Kuc a Dan. Říčan. Po vlastní ose přijel Dan. Dvorský. Později dorazili Patrik Pleský, Jakub Dvorský, Jan Bílovský se synem, Josef imčík se synem. Celkem bylo 9 účastníků.
Termín výpravy byl zvolen dobře, bylo slunné počasí, dolní patro vegetace v lese je bez olistění, archeologický sběr se dá provádět bez odstraňování kopřiv, trní a liánovitých překáek. V květu jsou jarní květiny, trnky, třeně ptáčnice a překvapují např. narcisy, které dokáou svůj porost v tomto prostředí i po 80 letech zachovat.
Obhlídka terénu u bývalé zvonice. Byl nalezen betonový blok cca 100x40x40 u potoka.
U horní příjezdové cesty ke kostelu byl objeven cca 5-10 cm pod povrchem podstavec z pomníku padlým z 1. světové války. Evidentně je na původním místě.
Po příjezdu Jakuba Dvorského s dronem bylo provedeno fotografování prostoru bývalého katolického hřbitova.
2)
Snaha objevit zdivo nebo dlabu katolického kostela: Patrik Pleský pomocí mobilové aplikace dokáe najít shodu bodu na leteckém snímkování z roku 1955 s místem, na kterém se nalézá mobil, co je významnou pomocí. Vykopali jsme 2 sondy hluboké cca 30-40 cm, ale nedosáhli jsme úrovně dlaby. Konstatujeme, e úroveň dlaby je pod silnou vrstvou suti. V prostoru hřbitova se nenacházejí ádná torza náhrobků, co znamená, e jsou hluboko pod sutinami kostela, které vyplnily prostor a do výe asi jednoho metru a zbytek výky hřbitovní zdi (asi 80 cm) buldozer vytlačil ze hřbitova ven, čím zeď téměř vude srovnal s okolním terénem. Její větí část je vak na svém místě (jde jen o úvahu).
Porovnáváme fotografie okolí kostela a snímky v knize Rudolfa Körpera. Je zřejmé, e některé stromy jsou totoné se stromy na historických fotografiích. Čili jejich stáří by mělo být cca 100 let.
Katan blí ke kole a růový katan u vchodu na hřbitov jsou původní výsadbou a vymezují původní dolní přístupovou cestu ke hřbitovní bráně (cca 25m dlouhou). Cesta je vak nepřístupná kvůli hustému porostu pámelníku, co je takté původní výsadba. Provedli jsme tedy odstranění porostu z cesty, podél ní se objevují zbytky opěrné zídky.
Nedaleko paty horního katanu ve směru po cestě jsme nali leící torzo misijního kříe (cca 7 m dlouhý), z něho jsme opatrně odstranili humózní nánosy. Zachovaly se i kovové zpevňovací součástky. Horní část, kde leí příčné břevno a plechová figura Krista, je pod větí vrstvou humusu, kterou se pokusíme odstranit přítě.
3)
V protějím svahu údolí mne Patrik Pleský zavedl ke studni, která je cca 3 m hluboká. Zatím nevíme, ke kterému stavení patří. Naproti bývalému národnímu výboru (MNV) je můstek s přístupem ke kamenolomu ve stráni na pravém břehu potoka. Výka stěny je místy asi 6 m vysoká, délka kolem 80 m, souběně s potokem. Zjevně nejde o selský kamenolom, ale místo, kde se lámal kámen na stavbu domů pro celou obec. Tedy kamenolom uprostřed obce. Ve vytěeném prostoru vzniklo místo pro domy čp. 12, 13, 14. Z posloupnosti čísel popisných, které se v Herzogwaldu přidělovaly r. 1772, lze usoudit, e v tomto roce u se lámání kamene přesunulo jinam, moná na Hut Hübel.
Koryto potoka naproti bývalému MNV je po obou stranách zpevněno a zúeno kamennou navigací do výky cca 150 cm a proti proudu potoka se roziřuje. Z toho důvodu se domníváme, e v těch místech mohlo být stavidlo s vodní nádrí pro hasiče - jejich objekt zbrojnice stál na dosah, mezi potokem a silnicí, naproti MNV a kole.
4)
Přidal se k nám dalí člen společnosti Moravian, Josef imčík se synem. Přesunuli jsme se ke studánce obnovené v roce 2022. Hladina vody ve studánce nedosahuje k přepadu kovovou trubkou, ale nala si cestu přes propustné vrstvy asi o 6 cm níe, kudy odtéká do potoka. Dvojím měřením jsme naměřili vydatnost pramene cca ½ litru vody za minutu, co je dobrá zpráva. Voda neobsahuje ádné pachutě. Chutná jako klasická dobrá pramenitá voda.
V tomto místě jsme procházeli strmý pravý břeh potoka, kudy vedou dosud pouívané cesty, které tehdy spojovaly obydlí na této straně potoka.
Cca 10 m od studánky jsme loni nalezli ulový hranečník, odsunutý sem buldozerem. Vykopali jsme dolík a hranečník vztyčili. Zjevně vak není na původním místě. Asi 5 metrů od něj je zasutá protipoární studna hluboká 1m, napájená z potoka, kterou bychom mohli zprovoznit přítě. V literatuře se uvádí, e obyvatelé domů si je budovali na svých pozemcích.
Torzo sklepní místnosti ve svahu nedokáeme zatím přiřadit k ádnému domu s popisným číslem. Zatím máme v terénu málo orientačních bodů.
5)
Přesunuli jsme se opět níe, kde v místě točny, kam zajíděl kdysi autobus, je vlevo od cesty výklenek vytvořený v kamenné zídce vysoké cca 120 cm. Tady odpočívá syenitový podstavec pomníku, asi 30 cm vysoký s bronzovou konzolou pro lampu. K němu vedou dva schody. Místo je zarostlé hustým trnkovým porostem, který jsme (6 muů) asi půl hodiny odstraňovali.
6)
Dalí přesun k odbočce cesty na Budiov. Asi půl hodiny (na levém břehu potoka po proudu) se snaíme najít Janíkovu studánku, o které nám loni pamětník pan Janík vyprávěl, ale nedokázal ji ukázat. Nali jsme 2 místa pramenitě, kde by se dala studánka vybudovat (zhruba na úrovni kříe Körperových). ádné torzo kamenné stavby studánky jsme zatím nenali. Objevili jsme vak silnou břidlicovou desku, velikou cca 150x80 cm, která slouila jako můstek přes potok a upozornil nás na ni pamětník pan Hubáček. V těchto místech do potoka ústí pravobření přítok, pramenící na úrovni dosud stojícího domu číslo 136.
V těchto místech na konci obce jsme akci v 17 hod ukončili.
Závěr:
Celá akce je přípravou pro nae aktivity v létě.
Dobře se orientujeme v prostoru bývalého kostela, kde máme určeno cca 15 objektů. Obec od kostela vý zatím téměř neznáme. Ve střední a dolní části obce máme zmapováno cca 10 objektů. V celé obci máme zmapováno 5 mostků přes místní potok. Z ostatních částí obce známe prostor kolem silnice a cca 50% terénu kolem potoka.
V prostoru kostela jsme ponechali dvě nezahrnuté sondy, co napravíme přítě.
Nedostatkem je, e nemáme dostatečně přesný plán obce s původními objekty, do kterého by se daly nálezy zakreslovat.
Zamýlíme se nad budoucností těchto aktivit v Herzogwaldu. Kam a by měly sahat, jaký je jejich smysl, jak by měly být výsledky vyuity (jaké by měly být výstupy). Jak tyto aktivity vidí jiní.
Nálezovou zprávu sepsal Daniel Říčan.
Datum: 2023
Autor: Daniel Říčan (text), foto https://www.moravian.cz, montá Mil. Horník.
Beigetragen:
Miloslav Horník
Eingegeben: 16.1.2024