Maushäusel (Myí Domky)Beschreibung:
Karel Klostermann: V ráji umavskémKarel Klostermann
V ráji umavském
--------------------
(výtah z románu)
Uprostřed rozsáhlých kaperských pozemků poblí řeky Vydry hospodařilo několik místních statkářů jejich statky panstvu z Kaperka mohly připomínat solný balvan uprostřed vody. Nejmajetnějí statkářem byl jistý Podhamerský, ovem o několik desítek let zpět, měl podobné postavení jistý stakář Vastal.
- Vastalův dvůr
Vastalův dvůr byl tenkrát na druhém břehu Vydry. Vastal byl pánem nad více ne tisíci jitry.
Pak se přestěhoval na tenhle břeh a vystavěl tento dvorec. Za těch čtyřicet jiter tam jich získal osmdesát tady.
Vastalovu vnučku si vzal Podhamerský a z Nového Vastalova dvora se stal Podhamerský dvůr.
- Podhamerský a jeho dcery
Pdhamerského manelka byla ena asi čtyřicetiletá hezky při těle, se kterou měl několik dcer samozřejmě zdatných pomocnic na statku.
Za nejsličnějí byla povaována Rezla. Rezla od Rýovnického potoka (kde tehdy byla dřevařská hospoda) dola podél Otavy k pile Bubeníčkově zavané Čeňkova -kde do sebe vtékají řeky Vydra a Křemelná aby vytvořily Otavu.
Pak začala stupat nahoru k Jelenovu a pak k rodnému statku statku Podhamerského sedláka dnes známý jako Buchingrův dvůr. Tam byla doma
jak dlouho jetě???,
Byla to ovem nejstarí Nany pro kterou se zanedlouho chystala veselka.
Nany - Podhamerského nestarí dcera nebyla jeho manelce jpodobná ani v nejmením. Trochu připomínala Rezlu jene méně hezká. Hodně hřmotnějí pravý enský kolos. Přesto, e jí bylo sotva dvacet jeden roků kdo viděl silná Nanyna ramena, nepochyboval o tom, co se o ní povídalo e prý umí zacházet saněmi lépe ne kterýkoliv muský. Kdy v zimě se váelo dříví po smyku nescházela Nany nikdy a konala pravé divy. Její mohutné vnady její pracovitost a zručnost jí získaly veobecnou vánost. Vábila nápadníky, přesto, e se povídalo, e je zlá. Domácí práce leela téměř vechna na bedrách této fenomenální dívky. Zvlátě práce hrubího rázu na polích, ve stájích ve stodole vude byla první jako by to bez ní ani nemohlo jít. ala ito co vzmach to hotový snop. Dříví típala, stelivo chvojové upravovala mlátila za tři jiné s jakousi úpornou houevnatostí celý dům drela v čistotě. Předla, tkala na domácím stavu. Matka se sama se divila její dovednosti takovou dceru můe mít jen Podhamerský.
- Veselka
Rejtejn byl vzhůru před hospodou stály celé davy, které se nemohly protlačit dovnitř. V tom zevlujícím mnoství by se naly vemoné typy, jaké právě tehdy Rejtejn prokazoval.
Bylo zvykem, e si hosté pivo platili sami, leč u Podhamerského nikdo neplatil a pil co chtěl
Také jídlo bylo zadarmo tučná vepřová pečeně kyselé hovězí a skopové koblih celé hory, zkrátka bylo to znamenité nikdo nepamatoval tak bohaté veselky. Kadý pil a jedl co chtěl a co mu právě chutnalo. Křiku bylo dost a výskotu a pochybného zpěvu jetě víc.
Hlavní zdrojem Podhamerského hospodařené bylo zemědělství pole a dobytek a pak také těba dřeva zejména kdy skončily polní práce na podzim se stromy kácely a z jara plavily do níe poloených končin, kde vázaly se vory.
- Polomy 1860 a 1870
V říjnu 1860 řádila krutá vichřice les přesto obstál.
Přesně po deseti letech - v říjnu 1870 umavské lesy opět zasáhla nebývale silná vichřice, a zanechala spou. Na jedné straně byla krajina zpustoena obrovskými polomy, je byly navíc zasaeny kůrovcem, a proto musely být urychleně zlikvidovány. Na druhé vak právě tato skutečnost přinesla místním lidem práci a krátkodobě i poměrně vysoké výdělky.
Jako větina tehdejích obyvatel umavy se Podhamerský nechal zlákat vidinou vysokého výdělku, celé dny zpracovával a vyváel dřevo z ohroených lesů a přitom zanedbával své vlastní hospodářství.
- Léto
Kam nabylo mono vylézt zapálily dřevaři spoustu vývratů aby zničily místa - kde se líhl hmyz. Po celé dny hořely zásaky a hluboko do půdy suchým jehličím pokraté. Plameny sálaly rudým leskem do výe kotouče hustého dýmu stoupali do strání, nebo stoupali lesem do strání nahoru a dolů. Zápach pryskyřice a smoly roznáel se po celém kraji, jako vůně vosku, za velké panichydy.
- Podzimek
Pozdní podzimek nastolil vládu, a přioděl les nevední krásou. Listí buků loutlo a červenalo se ve vech odstínech a odělo nevední krásou. Listí tu ohnivě plálo a tam nachově se rdělo, tvoříc různobarevné ostrovy v moři temné zeleně smrků. Na edých stráních skal prokvétal vude mezi bílými kmeny bříz nachem se zalévající osladič a plavuň, hnědý vřes a černající na jahodin. Plody jeřabin se zabarvily vábíce hejna kvíčal. V roklinách a úlabinách potoků a věčně burácející řeky Vydry valily se mlhy bílé jako mléko.
Podhamerský se doma zdroval jen krátce. Dřevařil a sváel dříví vemi svými povozy, vekerou muskou chasou, ba i čeledí včetně syna Vincka.
Nepohoda můe udeřit do čtrnáccti dnů, do té doby zkusíme navozit třikrát tolik, ne bylo ujednáno, sváet budem u od zítřka, neděle neneděle a čtyřma potahama nechal se slyet Podhamerský. Jestli se má dostavit zimní nepohoda, do čtrnácti dnů zasněí a z jara se má osplavit 5 000 sáhů. Jak je dostaneme v zimě k vodě pod sněhem to pěkně děkuju. Jestli je vám to pomalu postavte eleznici nebo si hledejte jiného.
- Po zimě
Utíkal čas, jako vody dravých bystřin.
Tichý a mlčenlivý kraj, byl najednou plný ivota. Daleko ozýval se rachot kácených dřev, vechny cesty oivly, křik a práskání bičů, vude podél řek se kupily klády, u drboné potoky se plnily vodou, vedoucí z přilehlých nádrek. Ječící a pěnící se kalné proudy, odnáely dřeva do níe poloených končin, kde vázaly se vory. Staré cesty se opravovaly nové se zřizovaly. Zástupy různého lidu se hrnuly do lesů s krompáči, trakaři, lopatami.
V nádrkách se bělaly dlouhé vory jednotlivé pily Čeňkovy pily syčely jako ve dne. Práce bylo a do noci tu a tam se zatřpytilo bludné světlo, tu a tam zatěkal pes, ozývala hlasitá řeč
Datum:
Autor: výtah z románu se zaměřením na těbu a plavení dřeva v okolí Čeňkovy pily
Beigetragen:
Jan Tomáek
Eingegeben: 4.8.2022